Pompa ciepła 8 kW - definicja, zasada działania i zalety w praktyce
Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia
Jednostka o mocy 8 kilowatów to zaawansowana klimatyzacja z możliwością ogrzewania, przeznaczona do ogrzewania i chłodzenia budynków mieszkalnych oraz komercyjnych. Pracuje jako trójfazowy inwerter z czynnikiem R32, charakteryzującym się wysoką wydajnością i niskim potencjałem cieplnym. W warunkach letnich, przy temperaturze otoczenia 35°C, współczynnik SCOP osiąga wartość 4,8, a w chłodniejszych warunkach W55 spada do 3,44.
Różnica 1,5-1,8 punktu SCOP pomiędzy trybami wynika z fizyki podgrzewania wody o 20°C, co oznacza, że przy niższych temperaturach poboru cieplnego trzeba większego nakładu energii. Technologia EVI umożliwia skuteczne działanie w ekstremalnie niskich temperaturach, a pompa zapewnia optymalną wydajność przy minimalnym zużyciu energii. Czynnik R32 zwiększa wydajność energetyczną dzięki lepszej przepuszczalności i niższemu ciśnieniu w porównaniu do tradycyjnych czynników.
Solidna konstrukcja jednostki typu monoblok 8 kW charakteryzuje się cichą eksploatacją dzięki trybom QUIET i TURBO, które dostosowują pracę do potrzeb użytkownika. Roczne zużycie prądu waha się od 3 800 do 5 200 kWh, co czyni ją ekonomicznym rozwiązaniem. Przykładowy model HAIER SUPER AQUA 8 kW dostępny jest za 6 700,00 zł, z czasem realizacji 1-3 dni oraz dostawą 4-6 października 2026 r. Najtańsza dostawa kosztuje 350,00 zł.
Pompa ciepła 8 kW ogranicza wartość zużycia prądu w porównaniu do tradycyjnych źródeł. Przy fotowoltaice 10 kWp, która produkuje 9 500-10 500 kWh rocznie, jednostka w 90% zaspokaja się własnym prądem, obniżając rachunek do 250-400 zł. Zaletą EVI jest wspomaganie działania w niskich temperaturach bez utraty wydajności. Czynnik R32 zwiększa wydajność energetyczną dzięki niższemu potencjałowi cieplnemu i lepszej charakterystyce termicznej.
| Model źródła | Zużycie [jednostka/rok] | SCOP/Współczynnik | Koszt [zł/rok] | Koszt [zł/m²] |
|---|---|---|---|---|
| Pompa ciepła 8 kW | 3 800-5 200 kWh | 4,8 (W35) | 2 790 zł | 18,60 zł |
| Gaz ziemny | 12 000 kWh | 1,0 | 3 840 zł | 25,60 zł |
| Pellet | 3 ton | 1,0 | 4 200 zł | 28,00 zł |
Tabela porównawcza wykazuje, że jednostka o mocy 8 kilowatów zużywa o 35-45% mniej energii niż tradycyjne źródła przy równym poziomie efektywności. W praktyce oznacza to istotne oszczędności w eksploatacji, zwłaszcza przy zastosowaniu taryfy G12w, która obniża koszty o 30-40% w godzinach nocnych. W skrócie, system grzewczy o parametrach 8 kW stanowi wymaganą inwestycję dla gospodarstw domowych poszukujących niezwykle istotnych oszczędności.
Jakie są główne różnice między trybami W35 a W55 w kontekście pompy ciepła 8 kW?
W trybie W35, przy temperaturze otoczenia 35°C, współczynnik SCOP wynosi 4,8, co oznacza, że z 1 kWh prądu uzyskuje się 4,8 kWh ciepła. W warunkach chłodniejszych W55 spada do 3,44, co odzwierciedla fizykę podgrzewania wody o 20°C. Różnica 1,5-1,8 punktu SCOP pomiędzy trybami wynika z potrzeby większego nakładu energii przy niższej temperaturze otoczenia.
Dlaczego czynnik R32 jest korzystniejszy od R410A w pompie ciepła 8 kW?
Czynnik R32 oferuje wyższą wydajność energetyczną dzięki lepszej przepuszczalności i niższemu potencjałowi cieplnemu w porównaniu do tradycyjnych czynników. Jego zastosowanie w systemach 8 kW zwiększa niezwykle istotną wartość SCOP oraz redukuje emisję CO2 o ponad 60% w skali całego cyklu pracy.
Czy technologia EVI naprawdę poprawia efektywność w bardzo niskich temperaturach?
Tak, technologia EVI (Enhanced Variable Compression) umożliwia skuteczne działanie pompy ciepła 8 kW przy temperaturach poniżej -20°C, utrzymując wysoką wydajność przy minimalnym zużyciu energii. Systemy z EVI mogą pracować w trybach QUIET i TURBO, dostosowując się do bieżących warunków atmosferycznych.
Ile rzeczywiście zużywa pompa ciepła 8 kW w typowym domu jednorodzinnym?
Roczne zużycie prądu dla jednostki o mocy 8 kilowatów waha się od 3 800 do 5 200 kWh, co przy średniej cenie 0,65 zł/kWh daje koszt eksploatacji 2 470-3 280 zł rocznie. Przy fotowoltaice 10 kWp, pompa może pokrywać 90% własnych potrzeb, obniżając rachunek do 250-400 zł.
Monoblok 8 kW czy split - analiza wyboru
Wybór pomiędzy monoblockiem a splitem o mocy 8 kW zależy głównie od fazy budowy i istniejących instalacji. Monoblok 8 kW charakteryzuje się jednoczęściową konstrukcją, wymaga 3-fazowego zasilania oraz zapewnia najniższe koszty montażu w nowych budynkach. Split natomiast dzieli jednostkę źródła i rozdzielacz, co umożliwia elastyczną instalację w istniejących obiektach przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej efektywności.
Split or Monoblock
Monoblok 8 kW zapewnia pokrycie całego zapotrzebowania na ciepło w typowym domu jednorodzinnym. Jego konstrukcja integruje wszystkie komponenty w jednej jednostce, eliminując potrzebę instalacji chłodnicy oraz redukując liczbę połączeń. Wspomniana technologia EVI utrzymuje wydajność w temperaturach do -25°C, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla klimatów umiarkowanych i nieznacznie chłodniejszych.
Split 8 kW dostosowuje się do istniejącej instalacji, oferując większą elastyczność przy modernizacji. Jego dwuczęściowa budowa pozwala na krótszą trasę przewodu freonowego oraz możliwość częściowej wymiany poszczególnych modułów. Jest to rozwiązanie szczególnie istotne dla inwestorów, którzy nie planują wymiany całej instalacji.
| Element | Monoblok 8 kW | Split 8 kW |
|---|---|---|
| Cena urządzenia | 6 700 zł | 5 950 zł |
| Koszt dostawy | 350 zł | 350 zł |
| Instalacja elektryczna | 1 500-2 000 zł | 2 000-2 800 zł |
| Prace hydrauliczne | 0 zł | 1 200-1 800 zł |
| Łączny koszt startowy | 8 550-9 050 zł | 9 500-10 500 zł |
| Wymagana przestrzeń | 1,5 m² przyściennego | 3-5 m oddzielenia jednostek |
Wybierz jednostkę typu monoblok o mocy 8 kW gdy projektujesz budynek od zera - nie potrzebujesz istniejącej instalacji chłodniczej. Monoblok R290 lub R32 to idealny wybór dla domu 120-160 m² z podłogówką w klimacie umiarkowanym. EVI utrzymuje wydajność w niskich temp.
Wybierz podzieloną jednostkę o mocy 8 kW gdy rozbudowujesz istniejącą instalację - krótsza trasa freonowa i możliwość dopasowania do istniejących grzejników. Rotenso HES80X1o jest o 1 750 zł tańszy od Kaisai, co czyni go atrakcyjnym dla osób z ograniczonym budżetem.
Jak obliczyć, którą pompę ciepła wybrać dla domu?
Obliczeniowe zapotrzebowanie na ciepło (OZC) wg normy PN-EN 12831 określa dokładną moc potrzebną dla konkretnego budynku. Dla domu 150 m² z podłogówką typowo wymagana jest jednostka 8 kilowatów. Przed zakupem wykonaj obliczeniowe zapotrzebowanie na ciepło (OZC) wg normy PN-EN 12831.
Czy monoblok wymaga specjalnego przyłącza?
Monoblok 8 kW wymaga 3-fazowego zasilania, co może wymagać modernizacji sieci elektrycznej w starszych budynkach. Jednostka inwerterowa zapewnia stałą kontrolę mocy w zależności od temperatury otoczenia i zapotrzebowania na ciepło.
Kiedy split jest ekonomicznie lepszy?
Split 8 kW okazuje się bardziej ekonomiczny przy modernizacji istniejących instalacji, gdzie już prowadzony jest rurociąg z czynnikiem chłodniczym. Jego niższa cena początkowa (5 950 zł) rekompensuje wyższe koszty instalacji elektrycznej i hydraulicznej.
Jakie są korzyści z licznika dwustrefowego G12w?
Przejście na taryfę G12w obniża roczny rachunek o 600-900 zł, ponieważ pompę ciepła uruchamia się głównie w nocne godziny. Zainstaluj licznik dwustrefowy G12w - to najprostszy sposób na obniżenie kosztów o 30-40%.
Cena pompy ciepła 8 kW - ile naprawdę kosztuje z montażem
Jednostka o mocy 8 kilowatów w 2026 roku to najpopularniejszy wybór dla średnich domów jednorodzinnych. Pompa ciepła 8 kw cena bazowa dla modelu Haier SUPER AQUA wynosi 6 700,00 zł brutto. To urządzenie przeznaczone jest do ogrzewania i chłodzenia budynków mieszkalnych oraz komercyjnych, a dodatkowo zapewnia dostarczenie ciepłej wody użytkowej. Dostawa w ramach indeksu zestawu 01020245 realizowana jest w terminie 1-3 dni roboczych od złożenia zamówienia.
Całkowity koszt zakupu z montażem i transportem waha się w granicach 9 550 do 11 050 zł. Podstawowa cena 6 700 zł plus opłata za dostawę 350 zł stanowią początkowy zakład. Szacunkowy koszt montażu mieści się w przedziale 2 500-4 000 zł, gdzie dolna granica obejmuje standardową instalację w jednorodzinnym domu, a górna - zaawansowane rozwiązania z dodatkowymi buforami czy podgrzewaczem wody. Warto podkreślić, że cena_8kw wynosi 6700 zł, co stanowi 55-65% całkowitej inwestycji. Faktyczny koszt przy pełnym przygotowaniu instalacji może więc przekroczyć 10 tysięcy złotych.
| Model | Roczne zużycie [kWh] | SCOP W35 | Koszt prądu [zł] | Koszt na m² [zł] | Prognoza ceny 2027 [zł] | Prognoza ceny 2028 [zł] |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Haier SUPER AQUA | 4 200 | 4,8 | 2 790 | 18,60 | 7 135 | 7 595 |
| Kaisai KHC-08RY3-B | 3 800 | 5,22 | 2 552 | 17,01 | 7 249 | 7 711 |
| Rotenso HES80X1o | 4 500 | 4,6 | 2 993 | 19,95 | 7 398 | 7 888 |
Jednostka typu monoblok 8 kW charakteryzuje się kompaktową konstrukcją, co ułatwia instalację w istniejących budynkach. Roczne zużycie prądu w typowym polskim domu waha się między 3 800 a 5 200 kWh, co przy średniej cenie 0,70 zł za kWh przekłada się na roczny koszt prądu w przedziale 2 552 do 2 993 zł. SCOP 5,22 przy W35 oznacza, że z 1 kWh prądu robisz 5,22 kWh ciepła, co czyni ten model jednym z najefektywniejszych w swojej klasie. Dla powierzchni 150 m² koszt eksploatacji wynosi 18,60 zł na metr kwadratowy rocznie.
Prognoza cen na najbliższe 2 lata opiera się na czynnikach makroekonomicznych oraz regulacyjnych. Wzrost cen o 5-7% rocznie jest przewidywany ze względu na inflację energii oraz konieczność adaptacji do nowych regulacji UE dotyczących czynnika chłodniczego R32. Przepisy ograniczające emisję fluorowanych gazów cieplarnianych podnoszą koszty produkcji, co przenosi się na konsumenta końcowego. Aktualizacja danych cenowych jest zaplanowana na 1 sierpnia 2026 roku, gdy będą dostępne informacje o ewentualnych zmianach w strukturze VAT oraz dopłatach do termomodernizacji. Rynek pokazuje skalowalny charakter: cena_11kw wynosi 6 900 zł, a cena_16kw 8 000 zł, co odzwierciedla efektywność ekonomiczną większych jednostek przy większej powierzchni grzewczej.
Warto dodać, że porównanie ofert instalatorów przed finalnym zakupem może przynieść oszczędności nawet 1 500 zł, gdyż koszt montażu różni się w zależności od regionu i doświadczenia zespołu. Rozważenie zakupu w lipcu-sierpniu, kiedy producenci organizują wyprzedaże sezonowe, pozwala złożyć zamówienie z rabatem do 10%. Inwestycja w dodatkowy bufor ciepła o pojemności 200 l zminimalizuje fluktuacje kosztów eksploatacji oraz wydłuży żywotność systemu.
Zużycie prądu i koszty eksploatacji - kalkulacja na podstawie SCOP
Roczne zużycie energii dla jednostki o mocy 8 kilowatów waha się między 3 800 a 5 200 kWh, co zależy od rzeczywistego zapotrzebowania na ciepło domu oraz warunków atmosferycznych w danym roku. Dla domu o zapotrzebowaniu 7 000 kWh/rok na ciepło pompa wymaga około 4 500 kWh prądu przy SCOP 4,8. Termin SCOP (Seasonal Coefficient of Performance) określa efektywność systemu w skali całego sezonu grzewczego, a wartość W35 odnosi się do standardowych warunków pracy w temperaturze otoczenia 35°C. Rzeczywiste zużycie pompy ciepła 8 kW może być niższe dzięki lepszym warunkom atmosferycznym lub nowocześniejszym technologiom czynnika chłodniczego.
Koszt eksploatacji jednostki o mocy 8 kilowatów w 2026 roku to 2 790 zł rocznie przy standardowej taryfie G11. Przejście na taryfę G12w, stanowiącą dwustrefową opłatę, prowadzi do obniżenia rachunku przez G12w o 600-900 zł rocznie dzięki 30-40% niższemu cennikowi w godzinach nocnych. W praktyce cena energii elektrycznej zwalidowana z taryfy G11 wynosi około 0,85 zł/kWh, natomiast w G12w nocna taryfa spada do 0,51 zł/kWh. Zmiana taryfy stanowi inwestycję zwrotną w ciągu 3-4 miesięcy, co czyni ją niezwykle istotnym elementem optymalizacji kosztów.
Porównanie kosztów eksploatacji jednostki o parametrach 8 kW z tradycyjnymi źródłami energii ukazuje znaczące przewagi. Gaz ziemny w 2026 roku kosztuje 3 840 zł rocznie przy zużyciu 12 000 kWh, pellet - 4 200 zł za 3 tony, a węgiel ekogroszek - 3 850 zł za 3,5 tony. Jednostka o mocy 8 kilowatów przy koszcie 2 790 zł rocznie oszczędza względem gazu 1 050 zł, a względną oszczędność w stosunku do pelletu wynosi 1 410 zł. Te dane opierają się na normie PN-EN 12831 jako podstawie projektowej dla obliczeń termicznych.
| Model | SCOP W35 | Roczne zużycie prądu [kWh] | Koszt prądu [zł] | Oszczędność vs gaz [zł] | Oszczędność vs pellet [zł] |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaisai KHC-08RY3-B | 5,22 | 3 800-4 200 | 2 500-2 800 | 1 050 | 1 410 |
| Rotenso HES80X1o | 4,8 | 4 000-4 800 | 2 790 | 1 050 | 1 410 |
| Samsung AE080RXYDEG | 4,8 | 4 200-5 200 | 2 790 | 1 050 | 1 410 |
Tabela porównawcza trzech modeli systemów grzewczych o parametrach 8 kW pokazuje różnice w efektywności energetycznej. Model Kaisai KHC-08RY3-B wyposażony jest w najniższą wartość SCOP 5,22, co przekłada się na niższe zużycie energii elektrycznej. Dla każdego z rozważanych rozwiązań roczne zużycie prądu mieści się w przedziale 3 800-5 200 kWh, a koszt prądu zł pozostaje spójny przy założeniu tej samej taryfy G12w. Warto dodać, że różnice w cenie bazowej poszczególnych modeli mogą znacząco wpłynąć na całkowitą efektywność ekonomiczną inwestycji.
Warto podkreślić, że przy planowaniu inwestycji należy wziąć pod uwagę możliwość zwiększenia efektywności poprzez instalację bufora ciepła o pojemności 200 l, co szczególnie istotne jest dla systemów typu monoblok 8 kW. Ponad 2 000 instalacji monitorowano w Polsce w sezonie 2023/2024, co pozwala na precyzyjne oszacowanie rzeczywistego zużycia pompy ciepła 8 kW. Przyszły rozwój technologii przewiduje stopniowe podnoszenie wartości SCOP, co będzie przekładać się na kolejny spadek kosztów eksploatacji i jeszcze większe korzyści w porównaniu z tradycyjnymi źródłami energii.
Jak obliczyć rzeczywiste zużycie prądu dla pompy ciepła 8 kW?
Zużycie energii elektrycznej dla jednostki o mocy 8 kilowatów można oszacować dzieląc roczne zapotrzebowanie na ciepło przez współczynnik SCOP. Dla domu potrzebującego 7 000 kWh/rok na ciepło przy SCOP 4,8 potrzeba to około 4 500 kWh prądu. Wartość ta zależy od intensywności użytkowania, warunków atmosferycznych oraz sprawności samej pompy. W praktyce zużycie waha się 3 800-5 200 kWh rocznie, co czyni je istotnym parametrem przy wyborze taryfy elektrycznej.
Czy taryfa G12w realnie obniża koszty eksploatacji pompy ciepła?
Tak, przejście na taryfę G12w jest niezwykle istotnym krokiem przy systemach grzewczych zasilanych prądem. Dzięki 30-40% niższym stawkom w godzinach nocnych, roczna różnica kosztów może wynieść 600-900 zł. Cena energii elektrycznej zmniejsza się z 0,85 zł/kWh do 0,51 zł/kWh w nocnych godzinach. Inwestycja w zmianę taryfy zwraca się w ciągu 3-4 miesięcy, co czyni ją jedną z najskuteczniejszych metod optymalizacji kosztów.
Jakie są korzyści z najwyższego SCOP w praktyce?
Najwyższa dostępna wartość SCOP 5,22, charakterystyczna dla modelu Kaisai KHC-08RY3-B, przekłada się na niższe zużycie energii przy tej samej wydajności cieplnej. Przy założeniu 4 000 kWh zużycia rocznie różnica w stosunku do modeli o SCOP 4,8 może wynosić nawet 200 kWh, co przekłada się na oszczędność 100-150 zł rocznie. Takie parametry szczególnie istotne są dla domów o wysokiej izolacji lub krótkim okresie użytkowania.
Normy, projektowanie i wymagania - co musi zawierać projekt instalacji
Norma PN-EN 12831 obowiązująca przy projektowaniu ogrzewania określa metodologię obliczania zapotrzebowania na ciepło. Pompa ciepła 8 kW nie jest uniwersalnym rozwiązaniem dla każdego budynku. Istotne jest przeprowadzenie szczegółowego wyliczenia zapotrzebowania wg normy, które pozwala dobrać odpowiednią moc jednostki o mocy 8 kilowatów do konkretnej powierzchni i charakterystyki termicznej budynku.
Nowy dom z 50-70 W/m² potrzebuje 6-8 kW na 120 m², natomiast starszy budynek z 120-150 W/m² wymaga tej samej mocy już dla 50-70 m². W praktyce oznacza to, że przy słabej izolacji i mrozach -20°C pompa 8 kW obsługuje do 100 m², a w cieplejszych regionach Polski ta sama jednostka udźwignie nawet 180 m². Przy bilansie OZC wychodzącym 7,5 kW warto rozważyć wybór 9 kW zamiast 8 kW, aby zapewnić zapas na najzimniejsze dni.
Pompa ciepła 8 kW przy SCOP 4,8 dostarcza 38,4 kW ciepła, co czyni ją efektywną przy odpowiednim dopasowaniu do zapotrzebowania. Projekt instalacji uwzględnia tryby QUIET i TURBO, które wpływają na optymalizację zużycia energii oraz komfort użytkowania. W trybie QUIET jednostka pracuje ciszej, co jest istotne przy montażu w pobliżu pomieszczeń mieszkalnych, natomiast TURBO skraca czas nagrzewania przy wyższym zużyciu prądu.
| Model | SCOP W35 | Roczne zużycie [kWh] | Koszt eksploatacji [zł] | Oszczędność vs gaz [zł] | Zasilanie z PV |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaisai KHC-08RY3-B | 5,22 | 3 800 | 2 100 | 1 050 | 90% |
| Rotenso HES80X1o | 4,8 | 4 200 | 2 300 | 850 | 85% |
| Samsung AE080RXYDEG | 5,0 | 4 000 | 2 200 | 950 | 88% |
Norma PN-EN 12831 definiuje metodę obliczania mocy, którą należy zastosować przy projektowaniu instalacji. Przejdź na taryfę G12w - obniży to roczny rachunek o 600-900 zł dzięki 30-40% niższemu kosztowi prądu w godzinach nocnych. Dla domu bez istniejącej instalacji chłodniczej wybierz monoblok R290, dla modernizowanych budynków - split R32 z krótką trasą freonową.
- Oblicz OZC (obliczeniowe zapotrzebowanie na ciepło) wg normy PN-EN 12831
- Zweryfikuj moc pompy ciepła 8 kW względem wyniku OZC - najlepiej, by pokrywała 90-100% zapotrzebowania
- Sprawdź, czy projekt uwzględnia tryby QUIET i TURBO
- Zweryfikuj dobór czynnika chłodniczego R32 lub R290
- Określ maksymalny współczynnik SCOP przy W35 i W55
- Zweryfikuj możliwość podłączenia do istniejącej instalacji grzewczej
- Ustal wymagania co do głośności pracy - pompy ciepła monoblok R32 pracują cicho
- Zweryfikuj kompatybilność z systemem wody użytkowej
- Sprawdź, czy projekt uwzględnia możliwość wsparcia grzałką elektryczną w najzimniejszy tydzień
- Zweryfikuj warunki montażu - dostępność przestrzeni, odległość od ścian
- Sporządź wykaz dokumentów potrzebnych do uzyskania dotacji - projekt instalacji, deklaracja charakteru, opinie techniczne
- Przejdź z taryfy G11 na G12w, aby obniżyć koszt prądu o 30-40% w godzinach nocnych
FAQ - najczęściej zadawane pytania o pompę ciepła 8 kW
Poniżej znajdują się odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące doboru, działania i kosztów eksploatacji jednostki o mocy 8 kilowatów.
Jak dobrać moc do domu?
Dobór mocy wymaga wykonania obliczeniowego zapotrzebowania na ciepło (OZC) zgodnie z normą PN-EN 12831, która określa dokładne zapotrzebowanie budynku na energię cieplną. Dla domu 150 m² z podłogówką, który potrzebuje 7000 kWh rocznie na ciepło, optymalna jest jednostka o mocy 9 kW, gdy bilans OZC wychodzi 7,5 kW. Pompa ciepła 8 kW idealnie nadaje się dla budynków 120-160 metrów kwadratowych w klimacie umiarkowanym, gdy zapotrzebowanie mieści się w przedziale 6500-8500 kWh rocznie.
- Użyj kalkulatora mocy do obliczenia dokładnego zapotrzebowania na ciepło wg normy PN-EN 12831
- Pompa ciepła 8 kW idealnie nadaje się dla domów 120-160 m² w klimacie umiarkowanym
- W przypadku domu 150 m² z podłogówką wybierz 9 kW, gdy bilans OZC wychodzi 7,5 kW
Czy pompa 8 kW wystarczy w najzimniejsze dni?
Jednostka o parametrach 8 kilowatów, wyposażona w technologię EVI (Enhanced Variable Expansion), utrzymuje efektywną pracę nawet przy temperaturach poniżej minus dwadzieścia stopni Celsjusza. W najzimniejszy tydzień roku może wspomagać się dodatkową grzałką elektryczną, co eliminuje potrzebę instalacji kosztownego zestawu dwujednostkowego. Pompa ciepła monoblok 8 kW obsługuje domy do 100 metrów kwadratowych przy ekstremalnych mrozach, a przy lepszej izolacji - nawet do 130 m².
- Technologia EVI umożliwia skuteczne działanie w ekstremalnie niskich temperaturach
- W najzimniejszy tydzień roku może wspomagać się grzałką elektryczną
- Pompa ciepła monoblok 8 kW obsługuje domy do 100 m² przy mrozach do minus dwudziestu stopni
Jakie są koszty utrzymania?
Roczne zużycie prądu dla jednostki o mocy 8 kilowatów w typowym polskim domu waha się między 3800 a 5200 kilowatogodzin, co przy aktualnych cenach prądu daje koszt eksploatacji rzędu 2790 zł. Tabela porównuje trzy modele dostępne w 2026 roku - wszystkie osiągają SCOP 4,8 przy temperaturze otoczenia 35°C. Warto podkreślić, że koszt jest niższy niż eksploatacja kotła gazowego (3840 zł) oraz piwa (4200 zł), szczególnie przy przejściu na taryfę nocną G12w.
| Model | Zużycie prądu [kWh/rok] | Koszt eksploatacji [zł/rok] | SCOP W35 |
|---|---|---|---|
| Kaisai KHC-08RY3-B | 3800-5200 | 2790 | 4,8 |
| Rotenso HES80X1o | 3800-5200 | 2790 | 4,8 |
| Samsung AE080RXYDEG | 3800-5200 | 2790 | 4,8 |
Czy można podłączyć do istniejącej instalacji?
Rozwiązania typu monoblok i split różnią się pod względem integracji z istniejącą infrastrukturą grzewczą. Jednostka typu monoblok 8 kW to niezwykle istotny wybór dla domu bez istniejącej instalacji chłodniczej - wszystkie komponenty są zintegrowane w jednej obudowie. Dla modernizowanych budynków z krótką trasą freonową lepsza jest pompa ciepła split 8 kW, która wymaga jedynie dopasowania do istniejącej sieci rur. Obie konfiguracje wymagają kompatybilności z istniejącym systemem grzewczym, szczególnie przy zmianie czynnika chłodniczego.
- Monoblok R290 to wybór dla domu bez istniejącej instalacji chłodniczej
- Split R32 dla modernizowanych domów z krótką trasą freonową
- Oba rozwiązania wymagają kompatybilności z istniejącym systemem grzewczym
Kiedy wybrać R290, a kiedy R32?
Wybór między czynnikiem R290 (propan) a R32 zależy od wymagań ekologicznych i charakterystyki termodynamicznej. R290 zapewnia fantastyczne właściwości termodynamiczne - sprężarka osiąga wyższy współczynnik SCOP, szczególnie przy niskich temperaturach zewnętrznych, co czyni go niezwykle istotnym dla domów w trudnych warunkach klimatycznych. Unia Europejska zaostrza przepisy dotyczące fluorowanych gazów cieplarnianych, co czyni R32 bardziej ekologicznym rozwiązaniem - ma niższy współczynnik zmiany globalnego ocieplenia. Dla instalacji w domu bez istniejącej sieci chłodniczej lepszy jest R290, a dla nowoczesnych budynków z ograniczoną przestrzenią - R32.
- R290 - lepszy wybór dla domu bez istniejącej instalacji chłodniczej
- R32 - bardziej ekologiczny dzięki niższemu wpływowi na klimat
- Przy niskich temperaturach R290 zapewnia wyższy SCOP niż tradycyjne czynniki
Redakcja Magazyn Solarny · wszystkie artykuły