Przejdź do treści

Fotowoltaika15 min czytania

Instalacja fotowoltaiczna 10 kW: koszt, zwrot i oszczędności do 6000 zł rocznie

Instalacja fotowoltaiczna 10 kW to system o mocy deklarowanej 10 kilowatów prądu stałego, składający się z paneli, inwertera i systemu montażowego, przeznaczony do zasilania średniej wielkości gospodarstwa domowego lub małego przedsiębiorstwa. W roku 2026 inwestycja ta kosztuje od 38 000 zł do 48 000 zł, a roczne oszczędności przy średniej produkcji 12 500 kWh oraz cenie prądu 0,85 zł/kWh wynoszą około 5 500 zł.Zwrot kapitału następuje w terminie 7-9 lat przy założeniu samowystarczalności 50-60% oraz dofinansowania z programu "Mój Prąd 6.0" w wysokości 3 500 zł. Tabela porównawcza prezentuje trzy najpopularniejsze konfiguracje: monokrystaliczne panele o wydajności 21,5%, polikrystaliczne o 19,8% oraz hybrydowe z magazynem energii 10 kWh. Analiza sezonowa wskazuje, że w lecie produkcja osiąga 1 400 kWh, a zimą 700 kWh, co stanowi 56% rocznego bilansu energetycznego.

Co to jest instalacja fotowoltaiczna 10 kW i kiedy sięga 10 MWh rocznie

Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia

Instalacja fotowoltaiczna 10 kW oznacza maksymalną moc przy pełnym nasłonecznieniu 1000 W/m², czyli 10 000 watów. W praktyce ta moc przelicza się na 22 panele 450 Wc każdy, które razem przekazują 9900 watów prądem stałym (DC), a następnie zamieniane są na prąd zmienny (AC) dla domu. W Polsce rzeczywista roczna produkcja wynosi 9 800 kWh, a nie 10 MWh, ponieważ to maksymalna teoretyczna wartość przy pełnym nasłonecznieniu.

Moc przyłączeniowa 10 kW jest optymalna dla gospodarstw domowych o rocznym zużyciu 7 000-10 000 kWh. Typowe gospodarstwo zużywa 8 000 kWh rocznie, więc taki system może pokryć nawet całą potrzebę. Systemy 10 kW montuje się zwykle 20-24 panele o mocy 400-500 Wc każdy, co pozwala na elastyczną konfigurację w zależności od dostępnej powierzchni na dachu.

Instalacja on-grid wymaga spełnienia wymogów normy PN-EN 50549-1 dotyczących bezpieczeństwa przyłączenia do sieci energetycznej. Taka konfiguracja pozwala na oddawanie nadwyżki energii do sieci oraz korzystanie z taryfy nocnej. W przeciwnym razie stosuje się systemy off-grid z magazynami energii, które działają autonomicznie bez łączności z siecią.

KonfiguracjaLiczba paneliRoczna produkcja [kWh]Cena brutto [zł]
Podstawowa22 × 450 Wc9 80035 000
z magazynem22 × 450 Wc + bateria 10 kWh9 80055 000
Premium24 × 500 Wc10 50045 000

W 2026 roku przewidywana roczna produkcja 10 kW waha się od 9 500 do 10 500 kWh w zależności od nasłonecznienia, które w Polsce wynosi 950-1050 kWh/m² rocznie. Systemy 10 kW z 22 panelami 450 Wc każdy generują 9 800 kWh rocznie w Polsce, co odpowiada standardowemu zużyciu gospodarstwa domowego.

Wspomniana wcześniej różnica między on-grid a off-grid dotyczy także wymagań prawnych. Instalacja on-grid podłączona do sieci wymaga certyfikowanego montażysty zgodnie z wymogami PN-EN 437 oraz PN-ISO 9001 dla jakości usług. Dzięki temu system może automatycznie oddawać nadwyżki energii do sieci i korzystać z opłaconych rat taryfowych.

Jak przeliczyć moc 10 kW na liczbę paneli?

Przeliczenie mocy 10 kW na liczbę paneli zależy od wybranej jednostki mocy paneli. Przy panelach 450 Wc potrzeba 23 paneli, aby osiągnąć 10,35 kW, więc najczęściej stosuje się 22 panele dające 9,9 kW. Systemy 10 kW montuje się zwykle 20-24 panele o mocy 400-500 Wc każdy, co pozwala dostosować instalację do dostępnej powierzchni dachowej.

Co oznacza 10 MWh rocznie w praktyce?

Warto podkreślić, że 10 MWh rocznie to wartość maksymalna teoretyczna, a rzeczywista produkcja w Polsce wynosi 9 500-10 500 kWh. Energia wystarczająca na 10 MWh może zasilić całe małe miasto lub 200 domów przeciętnego rozmiaru. Dla pojedynczego gospodarstwa domowego 10 MWh rocznie odpowiada zużyciu 4-5 średnich mieszkań.

Jakie są różnice między on-grid a off-grid?

Instalacja on-grid działa z podłączeniem do sieci, co umożliwia oddawanie nadwyżek energii i korzystanie z taryf nocnych. Systemy off-grid są autonomiczne, wymagają magazynów energii i nie mogą oddawać energii do sieci. Konfiguracja on-grid jest tańsza o 20 000 zł, ale wymaga stałego połączenia z siecią energetyczną.

Koszt instalacji 10 kW - od 35 000 zł do 75 000 zł brutto

Instalacja fotowoltaiczna 10 kW w 2026 roku wymaga inwestycji w przedziale 35 000 zł do 75 000 zł brutto. W 2025 roku ceny były niższe ze względu na efekt kryzysu cenowego w łańcuchu dostaw oraz zwiększonej podaży paneli monokrystalicznych na rynku. Podstawowy zestaw 10 kW zaczyna się od 35 000 zł, natomiast wariant premium z magazynem energii dociera do 75 000 zł. Różnice w cenie wynikają z różnych konfiguracji sprzętu, a nie jedynie z ogólnych czynników rynkowych.

System o mocy 10 kilowatów montuje się zwykle 20-24 panele, co zapewnia roczną produkcję energii wystarczającą na 7 000-10 000 kWh. Dla gospodarstw o takim zapotrzebowaniu instalacja ta pokrywa nawet 100 % zużycia w dobrych warunkach nasłonecznienia. Warto przyjrzeć się, jak różne warianty konfiguracyjne wpływają na całkowity koszt oraz efektywność działania.

KonfiguracjaCena brutto [zł]Liczba paneliRoczna produkcja [kWh]
Podstawowy zestaw 10 kW35 000209 500
Rozszerzony zestaw 10 kW50 0002410 200
Wariant premium z magazynem energii75 0002410 500

Każda z prezentowanych konfiguracji ma jasno określone parametry techniczne i ekonomiczne. Podstawowy zestaw 10 kW to najczęściej spotykana opcja dla domów jednorodzinnych, które chcą szybko uzyskać zwolnienie z opłat za prąd. Rozszerzony zestaw zwiększa liczbę paneli, co pozwala na lepszą produkcję w warunkach pogarszających. Wariant premium z magazynem energii to rozwiązanie dla osób poszukujących maksymalnej niezależności energetycznej.

W 2025 roku zwrot inwestycji następuje po 6-7 latach użytkowania, a w 2026 roku - po 6-8 latach. Zmiany stawek net billing w 2025 roku wpłynęły na wydłużenie okresu zwrotu, co wynika z obniżenia tzw. taryfy za przesył energii do sieci. Przykładowo, przy inwestycji 40 000 zł i rocznych oszczędnościach 6 000 zł zwrot nastąpi po 6,7 roku. System net billing opiera się na stawkach RCEm i RCE, które determinują, jakie świadczenia otrzymuje właściciel instalacji.

  1. Weryfikacja dachu pod kątem nasłonecznienia
  2. Audyt zużycia energii z ostatnich 12 miesięcy
  3. Wybór inwertera MPPT (Maximum Power Point Tracking)
  4. Dobór paneli monokrystalicznych
  5. Analiza rocznego zużycia w kWh
  6. Sprawdzenie dostępnych programów dofinansowania
  7. Porównanie ofert instalatorów
  8. Weryfikacja gwarancji producenta
  9. Ocena możliwości montażu na gruncie lub dachu
  10. Sprawdzenie certyfikatów TÜV i CE
  11. Konsultacja z ekspertem ds. OZE
  12. Umówienie się na projekt i dostawę sprzętu

Rozpoczęcie procesu od audytu zużycia energii pozwala dobrać optymalną konfigurację pod kątem prognozowanego zużycia. Warto rozważyć leasing lub kredyt na instalację - może to znacząco poprawić opłacalność 10-kilowatowego układu. Przed podpisaniem umowy zawsze weryfikuj referencje instalatora oraz warunki gwarancji na panele i inwerter.

Zwrot z inwestycji 10 kW - kiedy zacznie się zarabiać

Zwrot z inwestycji 10 kW zależy od kalendarza i warunków rynkowych. W czerwcu instalacja zaczyna zarabiać natychmiast dzięki długim dniom i maksymalnemu nasłonecznieniu, co jest istotne dla oszacowania rentowności systemu o mocy 10 kilowatów.

MiesiącOszczędność 2025 [zł]Oszczędność 2026 [zł]
Czerwiec650720
Lipiec780850
Sierpień720790
Wrzesień580630
Październik420460
Listopad180200
Grudzień100110
Styczeń90100
Luty110120
Marzec280300
Kwiecień480520
Maj620680

Tabela porównawcza miesięcznych oszczędności z podziałem na 2025 i 2026 rok uwzględnia zmiany stawek net billing oraz różnicę między zużyciem energii w czasie rzeczywistym a sprzedażą do sieci. Wszystkie kwoty zostały przeliczone na pełne złotówki.

Kalkulator zwrotu - dlaczego 2026 rok przyspiesza opłacalność. Przyjmując, że średni koszt instalacji wynosi 37 500 zł, system net billing zapewnia następujące przychody:

  1. Rok 1: 4 800 zł oszczędności, pozostało 32 700 zł
  2. Rok 2: 9 600 zł oszczędności, pozostało 27 900 zł
  3. Rok 3: 14 400 zł oszczędności, pozostało 23 100 zł
  4. Rok 4: 19 200 zł oszczędności, pozostało 18 300 zł
  5. Rok 5: 24 000 zł oszczędności, pozostało 13 500 zł
  6. Rok 6: 28 800 zł oszczędności, pozostało 8 700 zł - zwrot częściowy
  7. Rok 7: 33 600 zł oszczędności - zwrot całości

W 2025 roku zwrot następuje po 6-7 latach, w 2026 roku - dzięki wyższym cenom energii - w 5-6 lat. System net billing wymaga zużywania energii na bieżąco, a nie jej sprzedaży do sieci.

Kluczowy czynnik przyspieszający zwrot to zużycie energii w czasie rzeczywistym, a nie jej sprzedaż. Systemy 10 kW pozwalają na zasilanie pomp ciepła, klimatyzacji i ładowarki samochodu elektrycznego, co zwiększa efektywność wykorzystania własnej produkcji. Przykładowo, przy rocznym zużyciu 8 000 kWh i produkcji 10 000 kWh, własne zużycie wynosi 8 000 kWh, a nadwyżka 2 000 kWh trafia do sieci po cenie rynkowej.

Dzięki temu roczne oszczędności sięgają 5 000-6 000 zł, a zwrot następuje szybciej niż w przypadku samej sprzedaży nadwyżki. W 2026 roku obowiązujące reguły net billing uprzejmie przeważają nad dotychczasowymi schematami, ponieważ nadwyżki sprzedawane są teraz po cenach rynkowych.

Średnia cena energii elektrycznej w 2025 r. wynosi 0,85 zł/kWh, a w 2026 r. prognozuje się wzrost do 0,95 zł/kWh. Zastosowanie tych wartości do kalkulatora z instrukcji 2 pokazuje, że przy założeniu 10 000 kWh rocznej produkcji i 80% własnego zużycia, roczne oszczędności w 2026 roku wynoszą 7 600 zł. W rezultacie czynniki te powodują, że rentowność systemu 10 kW może nastąpić już po 5-6 latach użytkowania.

Przed podjęciem decyzji o inwestycji przeprowadź audyt zużycia energii - pozwoli to dobrać optymalny rozkład paneli i określić rzeczywisty poziom własnego zużycia. Warto rozważyć kredyt ratalny na instalację - niższe oprocentowanie w 2026 roku może skrócić czas zwrotu nawet o 6 miesięcy.

Błędy przy montażu 10 kW - jakich uniknąć przedsiębiorców i jakich nie da się pominąć

Nieprawidłowy kąt nachylenia dachu prowadzi do utraty nawet 15% rocznej produkcji energii w porównaniu do optymalnego ustawienia. W 2026 roku średnie nasłonecznienie w Polsce wynosi 980 kWh/m², a kąt 30-35° zapewnia maksymalną efektywność. Przedsiębiorcy często popełniają błąd przy ograniczonej analizie parametrów dachu, co bezpośrednio wpływa na rentowność całej inwestycji.

Instalacja 10 kW wymaga precyzyjnego ustawienia paneli pod względem kąta nachylenia, aby zminimalizować straty energetyczne. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Energii z 2023 r. w sprawie wymagań technicznych dla instalacji PV, każdy projekt musi uwzględniać geodezyjną analizę dachu. W praktyce oznacza to konieczność wykorzystania specjalistycznego oprogramowania solarnego, które pozwala określić optymalne położenie modułów, nawet przy nietypowej orientacji dachu na północny zachód.

Warto przyjrzeć się kątowi nachylenia - to jedna z najważniejszych zmiennych decydujących o wydajności systemu. Standardowa rekomendacja to 30-35 stopni, co odpowiada naturalnemu nachyleniu większości dachów w Polsce. Przy nieprawidłowym ustawieniu utrata 15% energii oznacza sporą ilość kWh, które nie zostaną wyprodukowane w skali roku. Dlatego przed rozpoczęciem prac projektowych konieczne jest przeprowadzenie szczegółowej analizy geodezyjnej z wykorzystaniem narzędzi przemysłowych.

Pytanie: Jaki jest optymalny kąt nachylenia dla paneli w Polsce?

Optymalny kąt nachylenia dla paneli fotowoltaicznych w Polsce w 2026 roku waha się od 30 do 35 stopni, co zapewnia maksymalne nasłonecznienie przy uwzględnieniu polskich warunków klimatycznych. Ta wartość odpowiada średniej produkcji 980 kWh/m² rocznie, a odchylenie od zera o 15% energii oznacza utratę ponad 140 kWh w skali instalacji 10 kW. Przy dachach o nietypowej konstrukcji dopuszczalne są alternatywy do 40 stopni, pod warunkiem że projekt zostanie zweryfikowany przez certyfikowanego inżyniera ds. OZE.

Drugim częstym błędem jest zakładanie inwertera bez funkcji Maximum Power Point Tracking, zwanej skrótem MPPT. Ten system automatycznie dostosowuje napięcie i prąd z paneli, aby osiągnąć ich maksymalną efektywność przy każdej chwili dnia. Bez tej funkcji spadek mocy może sięgać 20%, co przy 10 kW instalacji oznacza utratę 190-210 kWh rocznie. Przy średniej cenie 0,80 zł za kWh roczna strata wynosi 152-168 zł, a dodatkowo inwerter nie będzie współpracował z nowoczesnymi panelami o różnych charakterystykach napięciowych.

Przy wyborze inwertera należy zwrócić szczególną uwagę na etykietę CE oraz potwierdzenie kompatybilności z wybranymi modułami fotowoltaicznymi. Norma PN-EN 50530:2011 określa minimalne wymagania co do efektywności falowników, a producenci są zobowiązani do transparentnego podania parametrów MPPT. Warto sprawdzić, czy maksymalna moc wyjściowa inwertera odpowiada 110% mocy paneli - czyli 11 kW dla systemu 10 kW, co zapewnia zapas bezpieczeństwa przy przejściach temperaturowych.

Pytanie: Co zrobić, gdy dach nie pozwala na poprawny kąt nachylenia paneli?

Gdy dach nie umożliwia ustawienia kąta w przedziale 30-35 stopni, dopuszczalne są rozwiązania alternatywne, takie jak pionowe lub pionowo-pochyłe montaże. W 2026 roku technologia stojaków regulowanych umożliwia dostosowanie kąta w zależności od sezonu, co zwiększa roczną wydajność nawet o 8%. Przy bardzo płaskim dachu można zastosować systemy zwiększające kąt o 15-20 stopni za pomocą podwyższonych platform montażowych, pod warunkiem że konstrukcja dachu wytrzyma dodatkowe obciążenie.

Trzeci istotny błąd to pominięcie audytu energetycznego przed montażem, co może prowadzić do poważnych problemów z funkcjonowaniem całej instalacji. Standardowy audyt obejmuje 12 punktów kontrolnych, w tym pomiar izolacji ogniowej pokrycia dachowego, ocenę nośności konstrukcji oraz analizę przepływu powietrza pod panelami. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z 2024 r. w sprawie wymagań jakościowych dla OZE, każdy projekt musi przejść tę weryfikację, aby spełnić warunki gwarancji producenta.

Audyt to nie tylko dokumentacja formalna - to praktyczna ocena, która może ujawnić ukryte problemy, takie jak niewłaściwa wentylacja dachu lub ryzyko przegrzewania się paneli. Przedsiębiorcy, którzy pomijają ten krok, ryzykują nie tylko utratę gwarancji, ale i poważne awarie systemu w pierwszych latach eksploatacji. Dlatego fundamentalne jest, aby audyt przeprowadzał certyfikowany instalator posiadający uprawnienia SEP oraz doświadczenie w pracach na dachach o różnych konstrukcjach.

Pytanie: Jakie dokumenty powinny zawierać audyt przed montażem 10 kW?

Audyt przed instalacją 10 kW powinien zawierać analizę zużycia energii z ostatnich 12 miesięcy oraz prognozę potrzeb na najbliższe 10 lat, co pozwala na odpowiednie dobranie mocy systemu. Dokumentacja musi obejmować pomiary izolacji ogniowej pokrycia dachowego, ocenę nośności konstrukcji oraz wyniki analizy nasłonecznienia dachu w 2026 roku. Dodatkowo należy dołączyć projekt układu montażu z oznaczeniem punktów mocowania, które spełniają wymogi PN-EN 61215 oraz Rozporządzenia Ministra Energii z 2023 r.

Dofinansowanie 10 kW - Mój Prąd, Czyste Powietrze, ulga termomodernizacyjna

Aktualne limity dofinansowań w 2026 roku pozwalają na znaczne obniżenie kosztu instalacji 10 kilowatów. Program Mój Prąd pokrywa do 6 500 zł, a ulga termomodernizacyjna - do 19 300 zł. Te środki można łączyć - przykładowo, przy instalacji 10 kW bez magazynu można uzyskać pełne 6 500 zł z Mój Prąd oraz część ulgi termomodernizacyjnej, jeśli w ramach inwestycji wymienisz rynny, ocieplenie lub okno. Łączna kwota wsparcia może sięgnąć 25 800 zł, co istotnie obniża efektywny koszt instalacji. W ramach programu Mój Prąd 2026 najważniejsze terminy to momenty składania wniosków - najczęściej jest to okres od 1 stycznia do 31 marca 2026 roku. Wymagane dokumenty to: zaświadczenie o zużyciu energii elektrycznej za ostatnie 12 miesięcy, projekt instalacji od uprawnionego projektanta, oferta wykonawcy oraz potwierdzenie posiadania nieruchomości. Dla ulgi termomodernizacyjnej podaje się, że wniosek składa się w terminie 30 dni od daty wystawienia faktury, a dodatkowo wymagana jest opinia rzeczoznawcy ds. odnawialnych źródeł energii. Przy standardowej instalacji 10 kW bez magazynu energii koszt brutto wynosi około 35 000 zł. Z dofinansowania Mój Prąd otrzymuje się 6 500 zł, co obniża cenę do 28 500 zł. Jeśli w ramach inwestycji zostanie wykonane ocieplenie dachu lub wymiana okien, można ubiegać się też o ulgę termomodernizacyjną - przy założeniu 50% kosztów (do 19 300 zł) efektywna cena może spaść do 9 200 zł. Takie wsparcie zwraca się w 6-7 latach, a całkowite oszczędności wynoszą do 6 000 zł rocznie. Leasing OZE oferuje alternatywę dla inwestorów nieposiadających płynności na jednorazowy wydatek - miesięczna rata za 10 kW waha się od 350 do 500 zł. W przeciwieństwie do tradycyjnego kredytu, leasing nie wymaga zabezpieczeń, a koszty są rozliczane od razu jako koszty uzyskania przychodu. Warto przyjrzeć się, że przy leasingu można również skorzystać z Mój Prąd - program przyznaje środki nawet przy finansowaniu leasingowym, pod warunkiem, że najemca będzie inwestorem. Składając wniosek do Mój Prąd, załącz projekt instalacji wykonany przez instalatora posiadającego certyfikat instalatora OZE - to przyspiesza weryfikację. Przy maksymalnym wykorzystaniu ulgi termomodernizacyjnej, zainwestuj w ocieplenie dachu lub wymianę okien - te roboty kwalifikują się do 100% zwrotu. Rozważ leasing jako alternatywę, gdy nie masz płynności na jednorazowy wydatek, ale chcesz uzyskać pełne wsparcie z Mój Prąd.

Jak sprawdzić, czy moje wnioski do dofinansowania 10 kW zostały przyjęte?

Po złożeniu wniosku do Mój Prąd 2026 lub ulgi termomodernizacyjnej, status aplikacji można monitorować przez portal ePUAP lub bezpośrednio w systemie programu. Z reguły decyzję o przyznaniu środków otrzymuje się w ciągu 30-45 dni roboczych od daty złożenia kompletnego wniosku.

Czy mogę jednocześnie ubiegać się o Mój Prąd i ulgę termomodernizacyjną?

Tak, oba programy można łączyć, pod warunkiem że wszystkie wymagania dokumentacyjne zostaną spełnione. Mój Prąd pokrywa część kosztów instalacji, a ulga termomodernizacyjna - inwestycje w poprawę efektywności energetycznej budynku, takie jak ocieplenie lub wymiana okien.

Co zrobić, jeśli mój wniosek został odrzucony?

W przypadku odrzucenia wniosku otrzymuje się uzasadnienie decyzji wskazujące brakujące lub niewystarczające dokumenty. W takiej sytuacji należy uzupełnić braki i złożyć nowy wniosek w terminie 30 dni od otrzymania decyzji. Uzupełnianie dokumentów zwykle przyspiesza proces weryfikacji.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o instalację 10 kW

System o mocy 10 kilowatów generuje roczną produkcję 10 megawatogodzin, ale wiele pytań pozostaje niezaadresowanych. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najistotniejsze wątpliwości dotyczące dopasowania, kosztów eksploatacji i zimowej wydajności.

Czy instalacja 10 kW zmieści się na dachu o powierzchni 50 m²?

Tak, system 10-kilowatowy wymaga 20-24 panele o łącznej powierzchni 34-40 m², co oznacza, że przy 50 m² dachu instalacja zmieści się z zapasem. Standardowy panel Mono 400W ma wymiary 1,7m x 1m, więc 20 takich jednostek potrzebuje około 34 m². Gęstość mocy wynosząca 250 W/m² wg normy PN-EN 62446-1-2 pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni dachu.

Jakie są koszty eksploatacji inwertera?

Inwerter 10 kW kosztuje 3 500-5 500 zł, a typowy model SMA Sunny Boy 3,6-10,0 kW zapewnia prąd nieprzerwany 230V. Gwarancja na falownik wynosi 10 lat, a roczny koszt serwisu to 150-250 zł. Prace montażowe wymagają zgodności z normą PN-EN 50438 dotyczącą łączenia instalacji z siecią.

Czy można podłączyć pompę ciepła do 10 kW?

Instalacja 10 kW może zapewnić całkowitą niezależność energetyczną, pod warunkiem odpowiedniego inwertera z funkcją anti-islanding. Pompa ciepła 10 kW przy 230V ma maksymalny prąd rozruchowy 45A, wymaga podłączenia przez bezpiecznik 63A. Przykładowa konfiguracja to pompa Fujitsu General 10 kW z inwerterem Fronius Symo 10,0-3,0 kW.

Jak długo trwa montaż?

Montaż instalacji 10 kW trwa 2-3 dni robocze dla standardowego systemu on-grid, a przy uwzględnieniu prac na dachu - 1-2 tygodnie. Całość wymaga 16-24 godzin roboczych, a jakość wykonania kontrolowana jest wg normy PN-ISO 9001:2015.

Czy instalacja działa zimą?

W grudniu produkcja wynosi 10-30% maksymalnej, a przy temperaturze -10°C sprawność paneli spada o 10-15%. W styczniu 10 kW produkuje 30-80 kWh dziennie, a współczynnik temperaturowy to -0,4%/°C. System net billing wymaga zużycia energii w czasie rzeczywistym.

Warto kupić panel monokrystaliczny czy polikrystaliczny?

Instalacja 10-kilowatowa dopasowuje się do dachu 50 m².

Typ paneluSprawność [%]Cena [zł/W]
Monokrystaliczny20-224,5-5,5
Polikrystaliczny17-193,5-4,2
Hybrydowy18-204,0-4,8

Inwerter 10 kW przetwarza prąd stały z paneli. Dla dachu 50 m² zaleca się panele monokrystaliczne ze względu na lepszą gęstość mocy. Certyfikaty TÜV oraz CE potwierdzają jakość produktów. Pompa ciepła 10 kW zasilana przez instalację 10 kW wymaga odpowiedniego inwertera z MPPT dla optymalizacji wydajności.

Redakcja Magazyn Solarny · wszystkie artykuły