Magazyn energii 20 kWh - co to jest i dla kogo rozwiązanie
Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia
System magazynowania energii 20 kWh to instalacja przeznaczona do przechowywania 20 kilowatogodzin energii elektrycznej, najczęściej w technologii LiFePO4, co czyni ją jedną z najbezpieczniejszych dostępnych na rynku. Różnica między pojemnością nominalną a użytkową wynosi zazwyczaj 2 kWh - przy sprawności 90% z 20 kWh nominalnych można wykorzystać około 18 kWh energii w praktyce.
Dla domu jednorodzinnego istotne jest dopasowanie pojemności do rzeczywistego zużycia energii oraz kompatybilność z istniejącą instalacją fotowoltaiczną. Przykładowo, gospodarstwo z dziennym zużyciem 18 kWh (12 kWh w ciągu dnia, 6 kWh w nocyyy) w pełni wykorzysta możliwości akumulatora 20 kWh. W przypadku domu z pompą ciepła zużywającą 9000 kWh rocznie (24,7 kWh dziennie) rozważa się zestaw 15 kWh, aby uniknąć nadmiernych kosztów.
Rozwiązania tej samej pojemności są również przydatne dla małych firm i gospodarstw rolniczych. Mała firma lub warsztat z instalacją PV 10 kWp i dziennym zużyciem 22 kWh (15 kWh w dzień, 7 kWh w nocyy) może skutecznie wykorzystać magazyn 20 kWh. Analogicznie, gospodarstwo rolne z potrzebą zasilania pompy wody i klimatyzacji korzysta z tej samej pojemności, co umożliwia pełne wykorzystanie nadwyżek energii oraz zabezpieczenie przed przerwami w dostawie prądu.
| Model | Pojemność nominalna [kWh] | Technologia | DOD [%] | Żywotność [cykle] | Masa [kg] | Skalowalność |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Victron | 20,4 | LiFePO4 | 80 | 5000 | - | Tak |
| BYD | 20,4 | LiFePO4 | 100 | 6000 | 167 | Tak |
| Pylontech | 21,3 | LiFePO4 | 90 | 6000 | - | Tak |
| Huawei | 20 | LiFePO4 | 100 | 8000 | - | do 30 kWh |
| Sofar | 20 | LiFePO4 | 90 | 6000 | - | Tak |
Różnice w głębokości rozładowania (DOD) oraz żywotności baterii mają bezpośredni wpływ na opłacalność inwestycji - modele z wyższym DOD i większą liczbą cykli zapewniają dłuższą żywotność przy identycznym zużyciu. Przykładowo, przy rocznym zużyciu 3500 kWh dla domu jednorodzinnego lub 5000 kWh dla małego domu, system 20 kWh zapewnia istotne oszczędności.
Wybór odpowiedniego rozwiązania wymaga przemyślanej analizy 12 kryteriów. Istotne jest rozpoznanie rocznego zużycia energii - dla domu standardowego 3500 kWh, a dla większego gospodarstwa 5000 kWh. Dobór mocy instalacji PV powinien odpowiadać produkcji - 10 kWp generuje około 10 000 kWh rocznie, 15 kWp - 15 000 kWh. Dla domu z pompą ciepła zużywającą 10 000 kWh rocznie wymagany jest magazyn 15 kWh, natomiast przy zużyciu 14 000 kWh rocznie - system 20 kWh.
- Roczne zużycie energii: mieszkanie 2500 kWh, dom 3500 kWh, mały dom 5000 kWh
- Moc instalacji PV: 10 kWp ≈ 10 000 kWh rocznie, 15 kWp ≈ 15 000 kWh rocznie
- Przykład: dom z pompą ciepła zużywający 10 000 kWh rocznie wymaga magazynu 15 kWh
- Przykład: dom z pompą ciepła i EV zużywający 14 000 kWh rocznie - magazyn 20 kWh
- Głębokość rozładowania (DOD) wpływa na żywotność - LiFePO4 toleruje DOD do 100%
- Typowe zużycie dziennie: 18 kWh (12 kWh w dzień, 6 kWh w noc)
- Przykład: jednostka 13 kWp z zużyciem 22 kWh dziennie korzysta z magazynu 20 kWh
- Rozbudowa przez dodanie modułów przy systemie modułowym
- Monitorowanie przez dedykowane moduły sterujące
- Żywotność: od 5000 do 8000 cykli ładowania w zależności od modelu
- Waga jednostki: BYD 167 kg, Pylontech moduł 10,65 kWh
- Skalowalność: Huawei do 30 kWh, inne modele do 20 kWh
Warto przyjrzeć się opłacalności magazynu w kontekście całej instalacji - dopasowanie pojemności do rzeczywistych potrzeb zapobiega nadmiernym kosztom. Rozważenie dedykowanych inwerterów dla najefektywniejszej współpracy z panelami fotowoltaicznymi zwiększa sprawność do 90-95%. System magazynowania 20 kWh umożliwia pełne wykorzystanie nadwyżek wyprodukowanej energii, co jest istotne dla większych domów jednorodzinnych oraz małych firm.
Cena magazynu energii 20 kWh - ile zapłacisz za zestaw i montaż
Cena magazynu energii 20 kWh w 2026 roku zaczyna się od 19 900 zł za kompletny zestaw z montażem. Szczegółowy rozkład kosztów obejmuje: sprzęt (magazyn + falownik hybrydowy) w wysokości 14 400 zł, robociznę oraz prace instalacyjne za 5 500 zł. Podana kwota 19 900 zł to cena netto, a ostateczna cena brutto zależy od stawki VAT oraz wybranej konfiguracji. Istotny jest fakt, że cena 19 900 zł dotyczy gotowego rozwiązania klasy podstawowej, a rozwiązania premium mogą kosztować nawet 35 000 zł.
W zależności od wybranej konfiguracji cena rośnie. Systemy premium różnią się lepszą jakością ogniw, bardziej zaawansowanymi funkcjami falownika oraz rozbudowanym oprogramowaniem do monitoringu. Dla przykładu, różnica pomiędzy zestawem podstawowym a wersją premium może wynosić 15 000 zł. Ma to fundamentalne znaczenie dla inwestora, który chce zoptymalizować stosunek jakości do ceny.
| Model | Pojemność nominalna [kWh] | Pojemność użytkowa [kWh] | Technologia | DOD [%] | Cykl żywotności | Cena [zł] | Szac. czas eksploatacji [lat] |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Victron | 20,4 | 16,32 | LiFePO4 | 80 | 5000 | 22 000 | 13 |
| BYD | 20,4 | 20,4 | LiFePO4 | 100 | 6000 | 20 000 | 16 |
| Pylontech | 21,3 | 19,18 | LiFePO4 | 90 | 6000 | 21 000 | 15 |
| Huawei | 20 | 20 | LiFePO4 (litowo-żelazowo-fosforanowa) | 100 | 8000 | 24 000 | 22 |
| Sofar | 20 | 18 | LiFePO4 | 90 | 6000 | 19 000 | 14 |
Porównanie modeli pokazuje istotne różnice w parametrach technicznych i cenie. Falownik hybrydowy jest niezbędnym komponentem systemu, który łączy swoją siłę z mocą przetwarzania energii. Przykładowo, Huawei oferuje najdłuższą żywotność przy najwyższej głębokości rozładowania, co czyni go atrakcyjną opcją dla inwestorów ceniących długowieczność.
| Pozycja | Kwota [zł] |
|---|---|
| Cena zestawu (magazyn + falownik) | 19 900 |
| Montaż i prace instalacyjne | 5 500 |
| Dopłata (przykład - program „Mój Prąd”) | -3 000 |
| Koszt całkowity | 22 400 |
Dopłata obniża rzeczywisty koszt inwestycji, co czyni zakup bardziej dostępny. Przykładowa dopłata z programu „Mój Prąd” może obniżyć koszt o 3 000 zł. Dla inwestora, który skorzysta z pełnej kwoty dopłaty, ostateczna cena wyniesie 20 400 zł. Rzeczywiste kwoty zależą od regionu i wybranej firmy instalacyjnej, dlatego warto przyjrzeć się ofertom lokalnych wykonawców.
- Analiza zużycia energii - określ, czy 20 kWh jest adekwatne do Twojego rocznego zużycia (typowe domy 3500-7000 kWh).
- Moc falownika - dobrana do mocy instalacji PV (np. 10-13 kWp dla 20 kWh).
- Głębokość rozładowania - sprawdź, czy DOD wynosi 80-100%.
- Technologia ogniw - LiFePO4 zapewnia bezpieczeństwo i długowieczność.
- Skalowalność - możliwość rozbudowy systemu w przyszłości.
- Czy magazyn obsługuje tryb awaryjny?
- Czy dostawca oferuje gwarancję 10 lat?
- Czy istnieje możliwość monitoringu przez aplikację?
- Czy koszt montażu jest wliczony w ofertę?
- Czy potrzebny jest dodatkowy rozdzielnik?
- Czy magazyn jest kompatybilny z istniejącym falownikiem?
- Czy dostępne są dopłaty zwolnione podatkowo?
Warto dodać, że przed zakupem magazynu 20 kWh dla domu należy przeprowadzić dokładny projekt instalacji - nadwycenie kosztów przez niewłaściwy dobór falownika może zwiększyć całkowitą inwestycję nawet o 30%. Warto także zapytać o możliwość rozbudowy - wybierając modułowy system, można w przyszłości dodać kolejne moduły bez wymiany całego sprzętu. Skonsultuj się z instalatorem przed zakupem - niektóre modele wymagają specjalnego sterownika lub dodatkowego odcinka przyłączeniowego.
PRZYBLIŻONE CENY MODELI MAGAZYNÓW 20 KWH [ZŁ]
Porównanie modeli magazynów 20 kWh - Victron, BYD, Pylontech, Huawei i Sofar
Rzeczywista użytkowa pojemność akumulatora jest zwykle niższa niż pojemność nominalna, co istotnie wpływa na efektywność całego systemu magazynowania. W poniższej tabeli zestawiono pięć najpopularniejszych modeli akumulatorów 20 kWh dostępnych w 2026 roku, uwzględniając różnice technologiczne i parametry eksploatacyjne.
| Model | Technologia | Pojemność nominalna [kWh] | Pojemność użytkowa [kWh] | DOD [%] | Żywotność [cykle] | Waga [kg] |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Victron | LiFePO4 | 20,4 | 16,3 | 80% | 5000 | 170 |
| BYD | LiFePO4 | 20,4 | 20,4 | 100% | 6000 | 167 |
| Pylontech | LiFePO4 | 21,3 | 19,18 | 90% | 6000 | 220 |
| Huawei | LiFePO4 | 20 | 20 | 100% | 8000 | 180 |
| Sofar | LiFePO4 | 20 | 18 | 90% | 6000 | 190 |
Wszystkie modele korzystają z technologii LiFePO4, z wyjątkiem Huawei, który stosuje ogniwa litowo-żelazowo-fosforanowe. LiFePO4-ogranicza-ryzyko-bezpieczeństwa dzięki znacznie niższej tendencji do termicznego przegrzania w porównaniu z tradycyjnymi ogniwami litowo-jonowymi. Ta właściwość szczególnie istotna jest przy głębokich rozładowaniach, gdy akumulator pracuje blisko maksymalnej pojemności.
Dla Huawei technologia litowo-żelazowo-fosforanowa zapewnia dłuższą żywotność przy bardzo głębokich cyklach rozładowania. Modele Huawei oferują najwyższą głębokość rozładowania na poziomie 100%, co oznacza pełne wykorzystanie dostępnej energii. Żywotność modelu wpływa na roczne koszty poprzez liczbę dostępnych cykli ładowania - przy 8000 cyklach Huawei może służyć nawet 20 lat przy codziennym rozładowaniu.Różnice w pojemności użytkowej i DOD mają bezpośredni wpływ na efektywność systemu. Dla jednostki o mocy 10 kWp ze zużyciem 18 kWh dziennie (12 kWh w dzień, 6 kWh w noc) najkorzystniejsze będą modele BYD i Huawei, które przy 100% DOD zapewniają pełne wykorzystanie 20 kWh. Victron natomiast przy 80% DOD dostarcza maksymalnie 16,3 kWh użytkowo.Analogiczny przypadek dotyczy instalacji 13 kWp z zużyciem 22 kWh dziennie. Tutaj różnica w DOD (90% dla Pylontech i Sofar vs 100% dla BYD i Huawei) oznacza różnicę w dostępnej energii rzędu 1,8 kWh. Dla systemu o sprawności 90-95% użytkownik może wykorzystać około 9-9,5 kWh energii z magazynu 10 kWh, co czyni pełne wykorzystanie DOD szczególnie istotnym.Wybór pomiędzy LiFePO4 a litowo-żelazowo-fosforanową zależy od wymagań co do głębokości rozładowania i okresu eksploatacji. Dla krótkoterminowych projektów z intensywnym użytkowaniem lepszy będzie Huawei. Dla instalacji o dłuższym horyzoncie czasowym i niższej intensywności cykli Victron oferuje bardziej konserwatywny profil eksploatacji.Przy wyborze magazynu 20 kWh zwróć uwagę na kompatybilność z falownikiem hybrydowym oraz możliwość rozbudowy systemu. Niewykorzystywane ogniwa bez ładowania podlegają degradacji, co istotnie wpływa na długoterminową sprawność instalacji. Rozważ dedykowane inwertery dla najefektywniejszej współpracy z panelami fotowoltaicznymi.
Dobór magazynu 20 kWh do instalacji - kalkulacja na podstawie zużycia i mocy
Prawidłowy dobór magazynu 20 kWh wymaga uwzględnienia różnicy pomiędzy pojemnością nominalną a użytkową oraz wpływu głębokości rozładowania na dostępną energię. Sam fakt, że akumulator deklaruje 20 kWh, nie oznacza, że użytkownik uzyska tę samą ilość energii do wykorzystania w praktyce.
Obalenie powszechnego mitu o równej pojemności nominalnej i użytkowej wymaga zapoznania się z parametrami technicznymi. Model Sofar posiada pojemność nominalną 20 kWh, ale rzeczywista pojemność użytkowa wynosi 18 kWh. Analogicznie Pylontech deklaruje 21,3 kWh nominalnie, z czego 19,18 kWh dostępnych jest w praktyce. Różnica ta wynika z ograniczeń głębokości rozładowania (DOD), które chronią ogniwa przed przedwczesnym zużyciem.
Głębokość rozładowania stanowi istotny parametr przy projektowaniu systemu, ponieważ określa, jaką część pojemności nominalnej można bezpiecznie wykorzystać. Dla modelu Sofar DOD wynosi 90%, co pozwala na uzyskanie 18 kWh użytkowych. W przypadku Pylontech głębokość rozładowania wynosi 90%, co daje 19,18 kWh dostępnych. Victron natomiast przy DOD 80% oferuje 16,32 kWh użytkowych z 20,4 kWh nominalnych.
Przykład kalkulacji dla domu o zużyciu 18 kWh dziennie z instalacją 10 kWp wymaga podziału energii na część dzienną i nocną. Z 18 kWh dziennych 12 kWh zużywa się w godzinach dziennych, a 6 kWh w nocy. Przy mocy 10 kWp instalacja może wyprodukować około 10 000 kWh rocznie, co zapewnia istotne nadwyżki do magazynowania. Akumulator 20 kWh umożliwia pełne wykorzystanie tych nadwyżek, a przy DOD 80% użytkownik może wykorzystać około 16 kWh energii.
Rzeczywista użytkowa pojemność jest niższa niż nominalna, co wymaga uwzględnienia przy planowaniu. Przy sprawności systemu około 90-95% z 10 kWh magazynu użytkownik może wykorzystać 9-9,5 kWh energii. Dla domu z 18 kWh dziennych magazyn 20 kWh zapewnia komfortowe pokrycie zapotrzebowania, zwłaszcza że niewykorzystywane ogniwa bez ładowania podlegają degradacji, co istotnie wpływa na długoterminową efektywność systemu.
Tabela porównawcza 5 modeli magazynów 20 kWh z parametrami technicznymi
| Model | Pojemność nominalna [kWh] | Pojemność użytkowa [kWh] | Technologia | DOD | Żywotność [cykle] | Waga [kg] | Cena [zł] |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Victron | 20,4 | 16,32 | LiFePO4 | 80% | 5000 | 167 | 19 900 |
| BYD | 20,4 | 20,4 | LiFePO4 | 100% | 6000 | 167 | 19 900 |
| Pylontech | 21,3 | 19,18 | LiFePO4 | 90% | 6000 | 167 | 19 900 |
| Huawei | 20 | 20 | litowo-żelazowo-fosforanowa | 100% | 8000 | 167 | 19 900 |
| Sofar | 20 | 18 | LiFePO4 | 90% | 6000 | 167 | 19 900 |
Kalkulacja dla domu o zużyciu 22 kWh dziennie z instalacją 13 kWp wymaga podziału 22 kWh na 15 kWh w dzień i 7 kWh w noc. Większa moc 13 kWp pozwala na produkcję większej ilości energii, co umożliwia efektywne wykorzystanie magazynu 20 kWh. Głębokość rozładowania oraz sprawność systemu (około 90-95%) wpływają na rzeczywistą dostępną energię.
Warto zaznaczyć, że niewykorzystywane ogniwa bez ładowania podlegają degradacji, co istotnie wpływa na długoterminową efektywność systemu. Magazyn energii o pojemności 20 kWh może służyć także do obsługi obiektów rolniczych lub warsztatów korzystających z instalacji fotowoltaicznych, co czyni go niezwykle wszechstronnym rozwiązaniem.
W skrócie, poprawny dobór magazynu 20 kWh do instalacji wymaga precyzyjnego uwzględnienia DOD, pojemności użytkowej oraz charakterystyki zużycia. Rzeczywista użytkowa pojemność jest niższa niż nominalna, co wymaga uważnego planowania. Monitorowanie pracy systemu za pomocą dedykowanych modułów sterujących pozwala na maksymalizację efektywności oraz wczesne wykrywanie ewentualnych problemów.
Dofinansowanie i zwrot z inwestycji - kiedy magazyn 20 kWh się opłaca
W 2026 roku magazyn energii 20 kWh może okazać się nieoptymalny dla gospodarstw domowych o niskim zużyciu. Istotne jest dopasowanie pojemności do rzeczywistego profilu energetycznego.
Obalenie mitu o uniwersalnej opłacalności magazynu 20 kWh wymaga analizy trzech głównych argumentów przeczących nadmiernej rezerwie. Dla domu jednorodzinnego z rocznym zużyciem 3500 kWh magazyn 20 kWh (SOFAR) ma pojemność użytkową 18 kWh, co oznacza nadmierną rezerwę w porównaniu z dziennym średnim zużyciem 12 kWh. Głębokość rozładowania wynosi 90%, a pojemność użytkowa 18 kWh daje zapas 2 kWh dziennie. Dla instalacji 10 kWp z zużyciem 18 kWh dziennie nadwyżka pojemności wynosi 2 kWh dziennie, co odpowiada 11% rezerwy. Przykład z pompą ciepła + EV o zużyciu 14000 kWh rocznie pokazuje, że w tym przypadku pojemność 20 kWh jest adekwatna - zapewnia 57% pokrycia nocnego zużycia 7 kWh.
Kalkulator kosztu całkowitego z uwzględnieniem dopłat
Porównanie trzech scenariuszy pokazuje, jak różne poziomy dopłat wpływają na okres zwrotu z inwestycji. Cena bazowa magazynu energii 20 kWh w 2026 roku wynosi 19 900 zł. Przy maksymalnej dopłacie z programu dofinansowania - przyjmijmy 30% (5 670 zł) - koszt po dopłacie spada do 14 230 zł. Roczna oszczędność z ograniczenia importu energii dla profilu 3500 kWh wynosi 1700 zł. Analiza zużycia wskazuje, że zwrot z inwestycji w magazyn energii zależy od profilu zużycia i możliwości instalacji fotowoltaicznej. Dla domu jednorodzinnego z rocznym zużyciem 3500 kWh instalacja 5 kWp produkuje 5000 kWh, co pokrywa 70% zapotrzebowania.
| Scenariusz | Cena bazowa | Dopłata | Koszt po dopłacie | Roczna oszczędność | Lata zwrotu |
|---|---|---|---|---|---|
| Minimalny | 19 900 zł | 0 zł | 19 900 zł | 1 200 zł | 16,6 lat |
| Średni | 19 900 zł | 5 670 zł | 14 230 zł | 1 200 zł | 11,9 lat |
| Optymalny | 19 900 zł | 9 950 zł | 9 950 zł | 1 200 zł | 8,3 lat |
Scenariusze zwrotu z inwestycji dla profili energetycznych
Rozróżnienie profili zużycia pozwala oszacować rzeczywisty zwrot z inwestycji w magazyn energii. Dla każdego profilu istotne są parametry instalacji fotowoltaicznej oraz charakterystyka zużycia energii.
- Profil 1 - Mieszkanie 2500 kWh: instalacja 3 kWp (3000 kWh produkcji), pokrycie 83%, roczna oszczędność 500 zł, LTV 39,8 lat
- Profil 2 - Dom 3500 kWh: instalacja 5 kWp (5000 kWh produkcji), pokrycie 70%, roczna oszczędność 700 zł, LTV 28,4 lat
- Profil 3 - Dom 3-4 osoby 7000 kWh: instalacja 8 kWp (8000 kWh produkcji), pokrycie 57%, roczna oszczędność 850 zł, LTV 23,4 lat
- Profil 4 - Pompa ciepła 10000 kWh: instalacja 10 kWp (10000 kWh produkcji), pokrycie 50%, roczna oszczędność 1000 zł, LTV 19,9 lat
Tabela porównawcza 5 modeli magazynów 20 kWh z parametrami technicznymi
Parametry techniczne różnych modeli magazynów energii 20 kWh decydują o ich efektywności i kosztach całkowitych. Wybór odpowiedniego akumulatora wymaga uwzględnienia głębokości rozładowania oraz liczby cykli żywotności.
| Model | Pojemność nominalna | Pojemność użytkowa | Technologia | DOD | Cykle żywotności | Efektywność | Cena | Waga |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Victron | 20,4 kWh | 16,3 kWh | LiFePO4 | 80% | 5000 | 92% | 21 500 zł | 180 kg |
| BYD | 20,4 kWh | 20,4 kWh | LiFePO4 | 100% | 6000 | 95% | 20 800 zł | 167 kg |
| Pylontech | 21,3 kWh | 19,18 kWh | LiFePO4 | 90% | 6000 | 93% | 22 200 zł | 195 kg |
| Huawei | 20 kWh | 20 kWh | litowo-żelazowo-fosforanową | 100% | 8000 | 96% | 23 500 zł | 210 kg |
| SOFAR | 20 kWh | 18 kWh | LiFePO4 | 90% | 6000 | 91% | 19 900 zł | 175 kg |
ROCZNE OSZCZĘDNOŚCI DLA PROFILI ZUŻYCIA [ZŁ]
FAQ - najczęstsze pytania o magazyn energii 20 kWh
W sekcji znajdują się odpowiedzi na najważniejsze wątpliwości dotyczące pojemności, montażu, działania podczas awarii, kosztów eksploatacji oraz możliwości rozbudowy instalacji 20 kWh.
Czy 20 kWh to wystarczająca pojemność?
Magazyn energii 20 kWh stanowi optymalne rozwiązanie dla domów jednorodzinnych z rocznym zużyciem 6000-8000 kWh. Dla gospodarstwa domowego zużywającego 6200 kWh rocznie (17 kWh dziennie) system ten zapewnia pokrycie 85-90% zapotrzebowania. Przy instalacji 10 kWp produkującej 10 000 kWh rocznie magazyn umożliwia pełne wykorzystanie nadwyżek, nie przekraczając przy tym 10% marginesu względem rocznego zużycia.
Jak długo trwa montaż magazynu 20 kWh?
Standardowy montaż akumulatora 20 kWh w domu jednorodzinnym wymaga 1-2 dni robocze, pod warunkiem zakończonych przygotowań. Dla instalacji komercyjnych czas może wynieść 3-5 dni. Przy cenie 19 900 zł za zestaw z montażem harmonogram wygląda następująco: dzień 1 - przygotowanie miejsca i ewentualny demontaż, dzień 2 - montaż jednostki magazynowej i podłączenie, dzień 3 - testy i uruchomienie. Szczegóły zależą od stopnia skomplikowania prac przedsiębiorcy.
Czy magazyn działa podczas awarii?
Magazyn energii 20 kWh działa podczas awarii sieci jedynie w przypadku wyposażenia w falownik hybrydowy z funkcją zasilania awaryjnego. System automatycznie przełącza się na zasilanie z magazynu w ciągu 10-30 sekund. Przy dziennym zużyciu 18 kWh (12 kWh w dzień, 6 kWh w noc) magazyn zapewnia zasilanie podstawowych odbiorników przez 8-12 godzin. Dla pompy ciepła wymagany jest wybór odpowiednich modeli falowników, które obsługują obciążenia wysokoprądowe.
Jakie są koszty eksploatacji?
Roczne koszty utrzymania akumulatora 20 kWh wynoszą 200-400 zł, głównie z powodu strat przy ładowaniu/rozładowywaniu (5-10%). Przy średnim zużyciu 2000 cykli rocznie użytkownik może wykorzystać około 18-19 kWh energii z magazynu 20 kWh. Serwisowanie wymaga przeglądu co 2-3 lata, koszt 300-500 zł. Technologia LiFePO4 zapewnia stabilną charakterystykę przez 10-15 lat, po czym główna utrata to 10-15% pojemności.
Czy można go rozbudować?
Możliwość rozbudowy zależy od wybranego modelu. Systemy modułowe takie jak Huawei lub Pylontech pozwalają na rozbudowę do 30 kWh przy zachowaniu tej samej jednostki sterującej. Dla Victron i BYD rozbudowa wymaga wymiany całego systemu. Przy instalacji 13 kWp z dziennym zużyciem 22 kWh rozbudowa do 30 kWh może zwiększyć pokrycie energią do 95%. Dodatkowe koszty rozbudowy to 800-1200 zł za każdy moduł 10 kWh oraz ewentualna modernizacja falownika.
POJEMNOŚĆ UŻYTKOWA 5 MODELI MAGAZYNÓW [KWH]
Redakcja Magazyn Solarny · wszystkie artykuły