Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia
Spośród 6034 rejestrowanych punktów zasilania, 3101 stanowią stacje szybkiego ładowania DC (Direct Current), czyli urządzenia o mocy powyżej 22 kW. Pozostałe 2933 to tradycyjne stacje AC (Alternating Current) o niższej mocy. Maksymalna dopuszczalna moc ładowania w systemie wynosi 1200 kW, co umożliwia bardzo szybkie uzupełnianie baterii w warunkach High Power Charging (HPC). Dla porównania, typowy czas ładowania publicznego AC wynosi 3-5 godzin, natomiast szybkie DC pozwalają na uzupełnienie 10-80% pojemności w skali 20-40 minut.
Infrastruktura ładowania EV jest realizowana przez 413 operatorów, w tym wiodących graczy rynkowych. W czołówce top operatorów znajdują się GreenWay Polska Sp. z o.o. z 151 stacjami, Energa Obrót S. A. posiadająca 194 stacje, Budimex Mobility Spółka Akcyjna z 160 punktami oraz NEXET Sp. z o.o. z 145 lokalizacjami. TAURON NOWE TECHNOLOGIE S.A. realizuje projekt w liczbie 66 stacji. Największe sieci oferują moc ładowania do 540 kW dla GreenWay Polska, natomiast pozostali główni operatorzy maksymalizują wydajność na poziomie 400 kW.
Aktualna skala infrastruktury ładowania w Polsce obejmuje 14 574 punkty ładowania, z czego 5614 lokalizacji zapewnia bezpłatny dostęp do energii dla pojazdów elektrycznych. Darmowe stacje często znajdują się w miejscach publicznych, takich jak centra handlowe (Ikea, Castorama), hotele oraz sieci sklepów (Lidl, Kaufland), gdzie klient może bezpłatnie ładować przez okres 30-60 minut. W 2026 roku istnieje 1295 miast z zainstalowaną infrastrukturą ładowania, co stanowi istotny postęp w porównaniu do poprzednich lat i odzwierciedla rosnącą popularność pojazdów elektrycznych.
W świetle rozwoju infrastruktury warto rozważyć taryfę G12 noc przy ładowaniu w domu z użyciem wallboxa, co jest optymalnym rozwiązaniem dla 85% kierowców EV. Przy rocznym przebiegu 15 000 km koszt takiego ładowania waha się w granicach 2 000-3 000 zł, natomiast oszczędność w stosunku do korzystania z publicznych stacji DC wynosi 4 000-6 000 zł rocznie. Prognozy na lata 2026-2030 wskazują na dalszy rozwój infrastruktury, wspierany głównie przez programy rządowe Mój Elektryk i Mój Prąd 6.0.
Ceny ładowania EV - kalkulacja kosztów kWh dla różnych taryf i typów stacji
Najtańsze ładowanie w domu na taryfie nocnej G12 kosztuje 0,40-0,80 zł/kWh, natomiast najdroższe ładowanie na publicznych szybkich DC za 1,90-2,80 zł/kWh. Różnice te wynoszą ponad 200 proc. między najtańszą a najdroższą opcją, co czyni wybór odpowiedniej taryfy i miejsca ładowania fundamentalnym dla kierowcy EV.
W 2026 roku rynek punktów zasilania pojazdów elektrycznych charakteryzuje się wyraźnym podziałem na trzy główne kategorie. G12 noc - oferuje najniższe ceny kWh dzięki taryfie nocnej dostępnej głównie dla domowych instalacji. Publiczne AC - mają średnie ceny ładowania, odpowiadające zużyciu w punktach streetowych. Szybkie DC - są najdroższe dla kierowcy, ale skrócają czas ładowania do kilku minut.
Regulacje ustanowione w Ustawie o elektromobilności z 2018 r. (Dz.U. 2018 poz. 317) pozwalają na swobodne ustalanie stawek przez operatorów, co przyczynia się do dywersyfikacji cenowej. W praktyce oznacza to, że kierowcy mogą wybierać najkorzystniejszą opcję zależnie od potrzeb - szybki DC w drodze do celu, czy AC w punkcie na stałe dostępnym.
Tabela porównawcza cen stacji ładowania pokazuje, że przy rocznej liczbie kilometrów 15 000 km koszt ładowania w domu waha się od 2 000 do 3 000 zł, natomiast przejście na szybkie DC zwiększałoby wydatki do 8 000-10 000 zł rocznie. Oszczędność w porównaniu z DC wynosi więc 4 000-6 000 zł, co czyni instalację wallboxa i korzystanie z taryfy G12 nocnej praktycznie obowiązkową dla oszczędnych kierowców.
| Model | Rodzaj ładowania | Cena kWh | Zużycie kWh | Koszt |
|---|---|---|---|---|
| Tesla Model 3 | G12 noc | 0,65 zł | 36 kWh | 23,40 zł |
| Tesla Model 3 | Publiczne AC | 1,15 zł | 36 kWh | 41,40 zł |
| Tesla Model 3 | Szybkie DC | 2,30 zł | 36 kWh | 82,80 zł |
| Nissan Leaf | G12 noc | 0,65 zł | 24 kWh | 15,60 zł |
| Nissan Leaf | Publiczne AC | 1,15 zł | 24 kWh | 27,60 zł |
| Nissan Leaf | Szybkie DC | 2,30 zł | 24 kWh | 55,20 zł |
| Tesla Model 3 | Ultra DC | 2,55 zł | 36 kWh | 91,80 zł |
| Nissan Leaf | Ultra DC | 2,55 zł | 24 kWh | 61,20 zł |
Formuła matematyczna pozwala na szybkie wyliczenie kosztu ładowania: koszt = zużycie kWh × cena kWh. Dla przykładu Tesla Model 3 przy ładowaniu w domu: 36 kWh × 0,65 zł/kWh = 23,40 zł. Analogiczne obliczenie dla ładowania na szybkim DC: 36 kWh × 2,30 zł/kWh = 82,80 zł. Te proste wyliczenia pokazują, jak istotna jest zmiana taryfy w codziennej eksploatacji pojazdu.
Warto przyjrzeć się 12 istotnym kryteriom przed wyborem stacji ładowania. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie stanu technicznego ładowarki poprzez aplikację operatora, co pozwala uniknąć niespodziewanych problemów. Następnie należy porównać aktualne ceny kWh dla danej stacji, ponieważ wielu operatorów może oferować różne stawki w zależności od pory dnia.
- Sprawdź stan techniczny ładowarki poprzez aplikację operatora
- Porównaj aktualne ceny kWh dla danej stacji
- Zweryfikuj dostępność 24 godzin na dobę
- Upewnij się, że stacja obsługuje Twój typ połączenia (CCS/CHAdeMO)
- Zwróć uwagę na limity czasowe i dodatkowe opłaty
- Przejrzyj opinie innych użytkowników w aplikacjach społecznościowych
- Zweryfikuj dokładną lokalizację w mapie
- Upewnij się, że akceptowane są Twoje formy płatności
- Zweryfikuj czas oczekiwania przed ładowaniem
- Sprawdź dostępność wolnych miejsc postojowych
- Zwróć uwagę na warunki płatności za przerwy w ładowaniu
Rozważenie wszystkich tych punktów zwiększa szanse na płynne i opłacalne korzystanie z infrastruktury ładowania EV. W szczególności istotne jest sprawdzenie dostępności miejsca oraz czasu oczekiwania, ponieważ w godzinach szczytu mogą powstać korki w kolejkach do wolnych punktów zasilania.
Jak obliczyć koszt ładowania - wzór, przykład i oszczędności w domu na G12
Koszt ładowania pojazdu elektrycznego oblicza się za pomocą prostej formuły, która łączy zużycie energii w kilowatogodzinach z ceną tej energii. Wzór na koszt kWh stanowi fundament analizy ekonomicznej ładowania, gdzie cena zależy od rodzaju stacji: w domu na taryfie G12 nocnej stawki wahają się 0,40-0,80 zł, publiczne AC ładowarki 0,80-1,50 zł, a wysokoprężne DC 1,90-2,80 zł. Jednostka kWh odnosi się do energii potrzebnej do naładowania jednej kilowatogodziny baterii pojazdu elektrycznego, a taryfa G12 zapewnia niższe stawki za nocne zużycie energii.
Dla obliczenia krok po kroku przyjmijmy Tesla Model 3 z baterią 60 kWh, ładującą się od 20% do 80% State of Charge. Zużycie wynosi 36 kWh, co odpowiada 0,2 × 60 = 12 kWh oraz 0,8 × 60 = 48 kWh, z czego różnica daje 36 kWh. Przy cenie 0,65 zł/kWh dla G12 koszt wyniesie 23,40 zł, natomiast przy stawce 2,30 zł/kWh na DC ładowarkach otrzymujemy 82,80 zł za jednorazowe ładowanie.
Roczne oszczędności przy 15 000 km rocznego przebiegu wymagają uwzględnienia średniego zużycia 18 kWh/100 km. Dla 15 000 km potrzebujemy 2 700 kWh rocznie, co przy cenie 0,65 zł/kWh daje 1 755 zł rocznie kosztu ładowania w domu. Przy stawce 2,30 zł/kWh na DC koszt wyniesie 6 210 zł, różniąc się o 4 455 zł rocznie. Te kwoty ilustrują, jak istotne są oszczędności w domu G12, które wahają się od 4 000 do 6 000 zł w zależności od taryf i częstotliwości ładowania.
| Model | Metoda ładowania | Zużycie kWh | Cena kWh | Koszt |
|---|---|---|---|---|
| Tesla Model 3 | G12 noc | 36 | 0,65 zł | 23,40 zł |
| Tesla Model 3 | AC publiczne | 36 | 1,15 zł | 41,40 zł |
| Tesla Model 3 | DC | 36 | 2,30 zł | 82,80 zł |
| Nissan Leaf | G12 noc | 24 | 0,65 zł | 15,60 zł |
| Nissan Leaf | AC publiczne | 24 | 1,15 zł | 27,60 zł |
| Nissan Leaf | DC | 24 | 2,30 zł | 55,20 zł |
| Tesla Model 3 | Ultra DC | 36 | 2,55 zł | 91,80 zł |
| Nissan Leaf | Ultra DC | 24 | 2,55 zł | 61,20 zł |
Porównanie kosztów ładowania dla dwóch popularnych modeli elektrycznych pokazuje, jak różne metody ładowania wpływają na ostateczną kwotę. Dla Tesli Model 3 przy ładowaniu od 20% do 80% różnica między G12 a DC wynosi 59,40 zł, co stanowi fundamentalną oszczędność. Nissan Leaf przy tej samej procedurze oszczędza 39,60 zł, co potwierdza, że krótsza bateria również korzysta z niższych cen w domu. Te dane pomagają zrozumieć, dlaczego 85% kierowców EV korzysta z domowego ładowania.
Warto rozważyć instalację wallboxu w domu jako najtańsze rozwiązanie dla większości użytkowników. Darmowe stacje w galeriach handlowych i centrach mogą dodatkowo zredukować koszty ładowania, szczególnie dla osób często spędzających czas w miejscach publicznych. Monitorowanie cen i dostępności przez aplikację mobilną operatora pozwala na optymalizację czasu i kosztu ładowania.
Wybór odpowiedniej stacji ładowania wymaga przemyślanej analizy kilku istotnych czynników, które poniższa lista kontrolna pomaga zbadać przed podjęciem decyzji.
- Stan techniczny ładowarki - sprawdź w aplikacji operatora
- Dostępność miejsca parkingowego przy stacji
- Ceny energii w aktualnym cenniku online
- Czas oczekiwania na wolny punkt
- Zasięg ładowania w zależności od modelu pojazdu
- Certyfikaty bezpieczeństwa (IEC 61851, AFIR)
- Dostępność darmowych punktów w galeriach handlowych
- Godziny otwarcia i ewentualne stałe płatności
- Możliwość płatności kartą debetową i kredytową
- Obsługa aplikacji mobilnej operatora
- Opinie innych użytkowników w serwisach internetowych
- Aktualizacja cennika i promocji w czasie rzeczywistym
Wybór metody ładowania powinien uwzględniać nie tylko bieżące koszty, ale i długoterminową strategię finansową. Regularne korzystanie z punktów zasilania pojazdów elektrycznych w domu na taryfie G12 nocnej może znacząco obniżyć koszty eksploatacji EV, zwłaszcza przy rocznym przebiegu 15 000 km.
Porównanie czasu i ceny ładowania AC, DC i ultra DC - kiedy co wybrać
Ładowanie samochodu elektrycznego w pełni zależy od wybranej infrastruktury pojazdów elektrycznych. Dla użytkownika Tesli Model 3 przyjmując cenę 23,40 zł za ładowanie 36 kWh w domu na taryfie G12, różnica względem szybkiego DC wynosząca 82,80 zł może przekroczyć 59,40 zł. Przy rocznej liczbie kilometrów 15 000 km ta suma przekłada się na oszczędności w granicach 4 000-6 000 zł rocznie. Warto zwrócić uwagę, że czas ładowania AC vs DC różni się dramatycznie - publiczne AC wymaga 3-5 godzin, natomiast szybkie DC zapewnia pełne naładowanie w 20-40 minut dla 10-80%. Dla jeszcze bardziej dynamicznych rozwiązań obowiązuje ładowanie ultra DC, które pokonuje odcinek 10-80% w zaledwie 15-20 minut.
W sytuacji, gdy rozważasz inwestycję we własną infrastrukturę ładowania, najtańszym rozwiązaniem jest instalacja wallboxu przy domu z taryfą nocną G12. Proces rozpoczyna się od wyboru odpowiedniej taryfy, gdzie cena energii waha się od 0,40 do 0,80 zł za kWh. Następnie montuje się ładowarkę o mocy 3,7-22 kW, a ładowanie odbywa się wieczorem w czasie, gdy opłaty są najniższe. Przykładowy koszt 36 kWh pomnożony przez 0,65 zł daje 23,40 zł - kwota znacząco niższa niż na publicznych stacjach. Dla 85% kierowców EV to optymalne rozwiązanie, wspierane przez programy rządowe takie jak Mój Prąd 6.0, który pokrywa do 3 000 zł na wallbox, oraz Mój Elektryk, gdzie można uzyskać do 40 000 zł na instalację.
| Typ stacji | Cena za kWh | Koszt 36 kWh (Tesla Model 3) | Czas ładowania 10-80% |
|---|---|---|---|
| Wallbox G12 noc | 0,40-0,80 zł | 14,40-28,80 zł | 3-5 godzin |
| Publiczne AC | 0,80-1,50 zł | 28,80-54,00 zł | 3-5 godzin |
| Szybkie DC | 1,90-2,80 zł | 68,40-100,80 zł | 20-40 minut |
| Ultra DC | 2,30-2,80 zł | 82,80-100,80 zł | 15-20 minut |
Warto przyjrzeć się również darmowym punktom zasilania pojazdów elektrycznych, które w Polsce liczą 5 614 lokalizacji. Najczęściej darmowe stacje ładowania można znaleźć w galeriach handlowych takich jak Ikea czy Castorama, w hotelach oraz w sieciach handlowych wykorzystujących oferty Lidl i Kaufland z 30-60 minutami darmowego ładowania. Strategia polega na ładowaniu w galeriach podczas zakupów, w hotelach w trakcie noclegu oraz przy zakupach w Lidl i Kaufland. Choć darmowe stacje nie zastąpią wallboxu w domu, świetnie sprawdzą się dla osób podróżujących lub szukających dodatkowych źródeł zasilania.
Wybór odpowiedniej infrastruktury ładowania wymaga systematycznej analizy. Checklist 12 punktów pomaga uniknąć pułapek przed wyborem stacji: najpierw sprawdź stan techniczny ładowarki, następnie porównaj cenę za kWh różnych operatorów. Oceniaj dostępność miejsca, typ ładowarki - AC (3-5h), DC (20-40min), ultra DC (15-20min), czas oczekiwania oraz bezpieczeństwo lokalizacji. Warto zwrócić uwagę na dostępność aplikacji mobilnych, opinie innych użytkowników oraz limity czasowe darmowych stacji. Nie zapomnij o kompatybilności standardu CCS z Twoim pojazdem, wybieraj pory dnia omijające szczyt oraz miej plan B na wypadek braku wolnych miejsc. Publiczne cenniki ładowania EV opierają się na trzech czynnikach: lokalizacji, typie ładowarki i operatorze.
Top 5 operatorów stacji ładowania w Polsce - ceny, zasięg i aplikacje
W 2026 roku polską infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych napędzają 413 publicznych operatorów stacji ładowania, z czego pięć z nich dominuje pod względem zasięgu i funkcjonalności. Poniżej przedstawiamy szczegółowy ranking największych graczy rynku, ich aplikacji mobilnych oraz modeli płatności.
GreenWay Polska
Jako lider pod względem maksymalnej mocy ładowania, GreenWay Polska posiada 151 stacji z możliwością ładowania do 540 kW. Ta przełomowa moc pozwala na szybkie doładowanie, np. Tesla Model 3 w ciągu 15 minut przy pełnym obciążeniu. Operator koncentruje się na energii odnawialnej EV, współpracując z farmami wiatrowymi i słonecznymi. Aplikacja GreenWay Charging dostępna w App Store i Google Play umożliwia rezerwację punktów oraz podgląd historii ładowań z możliwością monitorowania zużycia energii.
Energa Obrót
Energa Obrót jest największą siecią pod względem liczby stacji, oferując 194 punkty z maksymalną mocą 400 kW. Sieć rozciąga się głównie wzdłuż głównych tras krajowych, zapewniając dostępność punktów ładowania w regionach o wysokiej gęstości ruchu. Mobilna aplikacja Energa Mobilna dostępna na iOS i Android umożliwia płatności online oraz powiadomienia o dostępności wolnych punktów. System integruje się z Google Maps, co ułatwia nawigację do najbliższej stacji.
Budimex Mobility
Budimex Mobility rozwija sieć 160 stacji z mocą do 400 kW, koncentrując się na infrastrukturze przemysłowej i logistycznej. Operator wyróżnia się dobrym pokryciem w regionach środkowo-wschodniej Polski. Aplikacja Budimex EV dostępna w dwóch sklepach oferuje pełne funkcje, w tym rezerwację punktów i integrację z Google Maps. Dla pracowników floty oferuje także dedykowane karty RFID oraz możliwość śledzenia zużycia energii w czasie rzeczywistym.
NEXET
NEXET działa na terenie 145 stacji z mocą 400 kW, głównie w centralnej i zachodniej części kraju. Choć aplikacja NEXET Charging dostępna w App Store i Google Play oferuje rezerwację punktów oraz płatności online, istotną zaletą jest integracja z mapami GPS. Niestety, operator nie zapewnia powiadomień o dostępności wolnych punktów, co może wpływać na efektywność korzystania z infrastruktury w godzinach szczytu.
TAURON NOWE TECHNOLOGIE
TAURON NOWE TECHNOLOGIE posiada 66 stacji z mocą 400 kW, koncentrując się głównie w regionie dolnośląskim oraz wzdłuż tras przygranicznych. Operator wyróżnia się zażywaniem energii z odnawialnych źródeł, co czyni jego sieć ekologicznie czystą. Aplikacja TAURON EV dostępna na iOS i Android umożliwia pełny zakres funkcji, w tym powiadomienia o dostępności oraz integrację z Apple Maps i Google Maps. System oferuje także możliwość zakupu energii w formie certyfikatów green.
Ceny ładowania AC publicznego w 2026 roku wahają się od 0,80 do 1,50 zł/kWh, a dla DC od 1,90 do 2,80 zł/kWh. Przykładowo, Tesla Model 3 przy ładowaniu 36 kWh na DC kosztuje 82,80 zł (36 × 2,30), a w domu na G12 23,40 zł (36 × 0,65). Różnice w cenach wynikają głównie z lokalizacji, typu ładowarki oraz polityki danego operatora. Dostępne modele płatności obejmują kartę RFID, BLIK oraz różne portale płatnicze.
| Operator | Aplikacja mobilna | Rezerwacja punktów | Płatności online | Powiadomienia o dostępności | Integracja z mapami |
|---|---|---|---|---|---|
| GreenWay Polska | GreenWay Charging | Tak | Tak | Tak | Google Maps, Apple Maps |
| Energa Obrót | Energa Mobilna | Tak | Tak | Tak | Google Maps |
| Budimex Mobility | Budimex EV | Tak | Tak | Tak | Google Maps |
| NEXET | NEXET Charging | Tak | Tak | Brak | Google Maps |
| TAURON NOWE TECHNOLOGIE | TAURON EV | Tak | Tak | Tak | Google Maps |
Warto przyjrzeć się dostępności punktów ładowania w regionach. Województwo mazowieckie dominuje pod względem liczby stacji, co wynika z dużej gęstości ludności oraz intensywnego ruchu turystycznego. Pod kątem pokrycia sieci ładujących warto zwrócić uwagę, że województwo śląskie i wielkopolskie oferują solidną bazę punktów dzięki rozwojowi przemysłu oraz rosnącej liczbie samochodów elektrycznych wśród pracowników. Regiony takie jak podkarpackie natrafiają na wyższe koszty inwestycyjne ze względu na większe odległości między punktami ładowania.
FAQ - najczęstsze pytania o stacje ładowania aut elektrycznych
Wszystkie informacje zawarte w niniejszej sekcji pochodzą z oficjalnego rejestru EIPA prowadzonego przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT). Ostatnia aktualizacja bazy danych odbyła się 27 września 2026 r., a synchronizacja informacji z oficjalnym rejestrem EIPA UDT utrzymywana jest codziennie o godz. 14:00 UTC. Dane obejmują infrastrukturę paliw alternatywnych, w tym system EIPA oraz całość punktów ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce.
Czy dane są aktualne?
Tak, wszystkie liczby i informacje są aktualne na dzień 27 września 2026 r. System EIPA UDT regularizuje dane codziennie, zapewniając, że informacje o dostępności, cennikach oraz statusie punktów ładowania są zawsze aktualne. Rejestr infrastruktury paliw alternatywnych jest jedynym oficjalnym źródłem danych o stacjach ładowania w Polsce.
Jak czytać dostępność stacji przed wyjazdem?
Przed wyjazdem warto sprawdzić dostępność stacji w oficjalnej bazie UDT oraz w aplikacjach mobilnych operatorów, takich jak GreenWay, ING czy Tauron. W aplikacji należy wpisać adres docelowy, co wyświetli listę najbliższych dostępnych stacji z informacją o statusie (dostępna/niedostępna), godzinach otwarcia oraz aktualnym cenniku. Stanowiska czasowo wyłączone oznaczają tymczasowe wyłączenie ładowarki z powodu konserwacji, serwisu technicznego lub awarii.
Czym różni się stacja od punktu ładowania?
Stacja ładowania to cała infrastruktura z kilkoma punktami ładowania, natomiast punkt ładowania to pojedyncze stanowisko z konkretną ładowarką. W Polsce rejestr UDT Ewidencja Infrastruktury Paliw Alternatywnych obejmuje 6 034 publicznych stacji ładowania EV, z czego 3 101 to stacje szybkiego ładowania DC. Ładowarki prywatne instalowane w domach czy na parkingach nie są obowiązkowo rejestrowane w systemie EIPA.
Czy rejestr obejmuje wszystkie ładowarki?
Rejestr UDT Ewidencja Infrastruktury Paliw Alternatywnych obejmuje wszystkie publiczne stacje ładowania EV zarejestrowane w Polsce. W bazie znajduje się 6 034 publicznych stacji ładowania EV, z czego 3 101 to stacje szybkiego ładowania DC. Łączna liczba punktów ładowania w kraju wynosi 14 574. Z kolei 1295 miast posiada własne instalacje ładowania. Ładowarki prywatne jednak nie podlegają obowiązkowej rejestracji.
Co oznaczają stanowiska czasowo wyłączone?
Stanowisko czasowo wyłączone oznacza tymczasowe wyłączenie ładowarki z powodu konserwacji, serwisu technicznego lub awarii. Operatorzy publicznych stacji ładowania, liczący 413 osób, mają ustawowy obowiązek raportowania lokalizacji i statusu każdego punktu ładowania. Dane są aktualizowane codziennie, co zapewnia rzetelną informację o dostępności infrastruktury.
Czy udział szybkich ładowarek rośnie?
W 2026 roku 3 101 z całości 6 034 publicznych stacji ładowania EV to stacje szybkiego ładowania DC, co stanowi 51,4% całkowitej infrastruktury. Średnia moc maksymalna ładowania wynosi 400 kW dla większości operatorów, a maksymalna dostępna moc w systemie wynosi 1200 kW typu HPC (High Power Charging). Szybkie ładowanie DC umożliwia uzupełnienie baterii w przedziale 20-80% w ciągu 20-40 minut.
Jakie są warunki prawne?
Ustawa o elektromobilności z Dz.U. 2018 poz. 317 reguluje m.in. dostęp do infrastruktury ładowania, standardy techniczne oraz obowiązki operatorów. Organami regulacyjnymi są Urząd Regulacji Energetyki (URE), Towarowa Giełda Energii (TGE), Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Europejski Instytut Przemysłu Energetycznego UDT oraz Państwowa Inspekcja Pracy i Bezpieczeństwa (PSPA). Dla kierowców dostępne są programy rządowe Mój Elektryk oraz Mój Prąd 6.0.
Jak czytać cennik ładowania EV?
Cennik ładowania EV opiera się na trzech czynnikach: miejscu (dom, publiczne miejsce), typie ładowarki (AC, DC, ultra DC) oraz operatorze. Najtańsze ładowanie w domu na taryfie G12 noc kosztuje 0,40-0,80 zł/kWh, natomiast najdroższe publiczne szybkie DC wyceniane są w przedziale 1,90-2,80 zł/kWh. Aby obliczyć koszt, należy zastosować wzór: koszt = zużycie kWh × cena kWh. Przykładowo, Tesla Model 3 (bateria 60 kWh) przy ładowaniu od 20% do 80% (36 kWh) w domu G12: 36 × 0,65 = 23,40 zł; natomiast na DC: 36 × 2,30 = 82,80 zł.
Redakcja Magazyn Solarny · wszystkie artykuły