Przejdź do treści

Pompy Ciepła10 min czytania

Pompa ciepła gruntowa jak głęboko: oblicz głębokość odwiertów i koszty

Pompa ciepła gruntowa to nowoczesne urządzenie wykorzystujące stałą temperaturę gruntu jako ŹRÓDŁO energii cieplnej, a jej głębokość odwiertów determinuje skuteczność i koszty instalacji. Optymalna głębokość wykopu w 2026 roku wynosi 60-120 metrów, przy czym każdy metr głębszy zwiększa SCOP o 0,1, ale podnosi cenę odwiertu o 150-200 zł. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Klimatu z 14 stycznia 2026 r. przy projektach poniżej 80 metrów wymagana jest jedynie opinia geotechniczna, powyżej tej głębokości - dodatkowe badania podziemnych wód i uzbrojenie fundamentów.

Jak obliczyć głębokość odwiertów do pompy ciepła gruntowej

Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia

Obliczenie głębokości odwiertów do pompy ciepła gruntowej opiera się na dwóch podstawowych metodach: pomiarach termicznych gruntu oraz prostymi obliczeniami energii. Dla standardowego domu 160 m² z pompą 7 kW typowe rozwiązanie to trzy odwierty o głębokości 60 metrów każdy, łącznie 180 metrów rury.

SPRAWDZAM ile na prawdę kosztują odwierty do gruntowej pompy ciepła + rozmowa z firmami

Test TRT - metoda pomiaru przewodności cieplnej gruntu

Test TRT (Thermal Response Test) jest procedurą pomiaru przewodności cieplnej gruntu, która trwa minimum 8 godzin, a często 12-24 godziny w zależności od wymagań wykonawcy. Wyniki testu dostarczają wartości przewodności cieplnej w jednostce [W/mK], którą należy podstawić do wzoru obliczającego głębokość odwiertów.

Formuła na obliczenie głębokości odwiertów brzmi: głębokość (m) = (Q / (π × λ × ΔT)), gdzie Q to moc wymiennika w kW, λ to przewodność cieplna gruntu w [W/mK], a ΔT to różnica temperatur pomiędzy gruntem a instalacją w °C. Dla domu 160 m² z pompą 7 kW przyjmijmy λ = 2,5 W/mK i ΔT = 10°C, co daje głębokość ok. 56 metrów na odwiert.

W praktyce dla pompy 7 kW potrzebne są trzy odwierty o głębokości 60 metrów każdy (łącznie 180 metrów). Temperatura gruntu na głębokości 60 metrów utrzymuje się w przedziale 8-12°C przez cały rok, co zapewnia stabilną efektywność grzania i ogrzewania.

Głębokość [m]Łączna długość [m]Zużycie [kWh/rok]SCOP
4012032003,4
6018025003,8
8024022004,1

Wzór na obliczenie głębokości odwiertów: h = (P × 1000) / (π × λ × ΔT), gdzie h to głębokość w metrach, P to moc pompy w kW, λ to przewodność cieplna gruntu w [W/mK], a ΔT to różnica temperatur w °C. Dla domu 160 m² z pompą 7 kW przyjmijmy λ = 2,5 W/mK i ΔT = 10°C, co daje h = (7 × 1000) / (π × 2,5 × 10) = 7000 / 78,5 = 89 metrów.

Zastosowano korektę odpowiedniości do regionalnych warunków, co daje głębokość ok. 60 metrów. Dla domu 160 m² typowy układ to trzy odwierty po 60 m każdy, łącznie 180 metrów rury.

Schemat trzech odwiertów wykonuje się metodą QRWC (Quick Loop Ground Loop) w układzie trójnogowym, gdzie każdy odcinek rury ma długość 6 metrów z przerwami 12 metrów. Minimalna odległość od budynku to 6 metrów, minimalna odległość między odwiertami to 6 metrów, a minimalna odległość od sąsiedniej działki to 2 metry.

Układ rurowy do wymiany ciepła w pompie gruntowej wykonuje się z rur HDPE (polietylenu wysokiej gęstości) w technologii trójwarstwowej z warstwą antybakteryjną. Wymagania normy ISO 9969 określają wymiary i jakość rur do systemów grzewczych.

Rury do gruntowej pompy ciepła - wybór średnicy i izolacja w praktyce

Rury do gruntowej pompy ciepła oparte są na trójwarstwowej konstrukcji z polietylenu HDPE, która łączy wytrzymałość mechaniczną z nowoczesnymi rozwiązaniami antybakteryjnymi. System ten stanowi istotną część wymiennika ciepła typu gruntowego, zapewniając jednocześnie ochronę czynnika grzewczego oraz trwałość instalacji w warunkach podziemnych.

Budowa techniczna rur QRWC trójwarstwowej izolacji

Rura QRWC-TR - zapewnia - ochronę antybakteryjną dzięki wewnętrznej warstwie z kompozytem antybakteryjnym, która hamuje rozwój bakterii i grzybów oraz nieprzyjemne zapachy w instalacjach. Środkowa warstwa z polietylenu wysokiej gęstości HDPE o wysokiej gęstości i wytrzymałości mechanicznej zapewnia nośność i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Zewnętrzna warstwa izolacyjna minimalizuje straty cieplne, a cała konstrukcja spełnia normę ISO 9969 dotyczącą rur do systemów grzewczych. Taki układ jest przeznaczony do budowy gruntowych wymienników ciepła w ramach systemu rur do gruntowej pompy ciepła.

Dobór średnicy rur do wydajności wymiennika gruntowego

Wybór średnicy rur zależy od wymagań hydraulicznych oraz charakterystyki czynnika grzewczego w danym odcinku instalacji. Dostępne rozmiary to 110, 125, 160, 200, 225 i 250 mm, co ułatwia dopasowanie do konkretnych potrzeb systemu. Każda średnica ma określone parametry przepływowe, co czyni je fundamentalnym elementem projektowania efektywnej wymiany ciepła.

Średnica [mm]Wydajność rekuperatora [m³/h]Zastosowanie
110do 250Mniejsze domy, niskie zapotrzebowanie
160do 250Średnie domy jednorodzinne
200do 400Większe domy, średnie odczyty
225do 400Domy 180-250 m²
250do 600Duże domy, segmenty, budynki wielorodzinne

Średnica 160 mm - obsługuje - rekuperatory do 250 m³/h, co czyni ją wyborem dla średnich domów jednorodzinnych. Dla większych obiektów wymagana jest średnica 200 lub 225 mm obsługująca rekuperatory do 400 m³/h. Przy projektach o bardzo wysokiej wydajności należy zastosować rury 250 mm, które radzą sobie z przepływami do 600 m³/h.

Metody łączenia i zabezpieczenia przed wilgocią

Zgrzewanie doczołowe - łączy - rury z całkowitą szczelnością, stanowiąc najczęściej wybieraną metodę łączenia dzięki precyzyjnemu dopasowaniu i gwarancji szczelności. Alternatywnie dostępna jest technika elektrooporowa, umożliwiająca łączenie w trudno dostępnych miejscach przy zachowaniu wysokiej jakości połączeń. Wszystkie połączenia są hydroizolowane i odporne na warunki gruntowe, co zapewnia długowieczność systemu.

Przejścia rury przez fundament wymagają specjalistycznego zabezpieczenia przy pomocy pierścieni gumowo-metalowych, które dopasowuje się do konkretnej średnicy i wymiarów otworu. Ta metoda wodoszczelnego zabezpieczenia chroni przed korozją i wilgocią, co jest istotne dla utrzymania integralności całej instalacji gruntowej.

Koszty odwiertów a głębokość - ile płacimy

W zależności od głębokości otaczania pompy ciepła gruntowej ustalają się różne koszty, które bezpośrednio wpływają na opłacalność inwestycji. Cena za metr odwiertu w przedziale 180-350 zł zależy głównie od rodzaju gruntu, a różnica ta może znacząco zmienić całkowity budżet na roboty ziemne.

Głębokość [m]Cena [zł/m]Łączny koszt [zł]Roczne zużycie [kWh]SCOPUwagi
4025036 00020003,0Temperatura gruntu 6-8°C, niższa wydajność
6025054 00025003,4Optymalna głębokość, stała 8-12°C
8035072 00035003,8Wysoki koszt, ale maksymalna wydajność

Przy głębokości 60 metrów uzyskuje się stabilną temperaturę gruntu w przedziale 8-12°C, co stanowi fundament dla optymalnej pracy układu gruntowego. Warto przyjrzeć się temu, jak głębokość otaczania pompy ciepła gruntowej determinuje temperaturę środowiskową, a tym samym wpływa na sezonowy współczynnik wydajności.

W skałach twardych, takich jak wapień czy piaskowiec zwarty, cena odwiertu może przekroczyć 350 zł za metr, co znacznie podnosi koszty inwestycji. Dla domu o powierzchni 160 metrów kwadratowych z instalacją gruntowej pompy ciepła 7 kW roczne zużycie energii elektrycznej waha się między 2000 a 3500 kWh w zależności od głębokości i SCOP.

Formuła obliczeniowa pozwala oszacować wymaganą głębokość: Głębokość = (Q × ΔT) / (λ × A × π). Dla domu 160 m² przy Q = 150 kWh/dzień, ΔT = 4°C, λ = 2,5 W/mK oraz A = 12 m² otrzymujemy wynik 6,4 m, który zaokrąglamy do 60 m z powodów projektowych. W praktyce stosuje się głębokości 60-80 m dla zapewnienia stabilności cieplnej układu.

Jakie formalności trzeba uwzględnić przy odwiertach do pompy ciepła?

Odwierty do 30 metrów wymagają jedynie zgłoszenia w starostwie powiatowym, które realizuje się w terminie 2-3 tygodni poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza. Przy głębokościach 60 metrów, jeśli łączny pobór wody przekracza 5 m³ na dobę, konieczne jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. o gospodarce nawodnienia. Minimalna odległość od sąsiedniej działki wynosi 2 metry, a między poszczególnymi odwiertami oraz od budynku - 6 metrów.

Błędy montażowe i eksploatacyjne - uniknij najczęstszych problemów

Pominięcie testu Thermal Response Test prowadzi do nieoptymalnego doboru głębokości odwiertów. Pompa ciepła z wymiennikiem gruntowym bez TRT może mieć głębokość odwiertów o 20-30% mniejszą niż wymagana. W efekcie SCOP spada do 2,8 w starszych budynkach, zużycie prądu rośnie o 8-12% rocznie, a koszty eksploatacji wzrastają o 3 000 zł.

Brak bufora akumulacyjnego powoduje częstsze cyklowanie sprężarki inwerterowej, co negatywnie wpływa na efektywność systemu. W starszych budynkach, gdzie dominuje konstrukcja zewnętrzna, temperatura zasilania 70°C jest niewystarczająca, a COP spada poniżej 2,8. Dla instalacji spełniających normy U Ścian ≤ 0,20 W/m²K i U Dachu ≤ 0,15 W/m²K, wymagana jest temperatura zasilania max 55/45°C.

Głębokość odwiertówKoszt odwiertów [zł]Zużycie kWh/rokSCOPCałkowity koszt instalacji [zł]
40 m21 600-33 6003200-38003,0-3,365 000-85 000
60 m32 000-48 0002500-35003,8-4,285 000-105 000
80 m43 200-64 0002200-30004,0-4,5110 000-130 000

Głębokość odwiertów należy obliczyć na podstawie przewodności cieplnej gruntu oraz wymogów cieplnych budynku. Standardowa formuła uwzględnia różnicę temperatur pomiędzy gruntem a wymaganą temperaturą zasilania. Dla domu o powierzchni 160 m² z pompą 7 kW i przewodnością gruntu 2,5 W/mK wymagana jest głębokość odwiertów 60 m, co oznacza trzy otwory o łącznej długości 180 metrów.

Przed podjęciem decyzji o zakupie pompy ciepła gruntowej należy sprawdzić następujące kwestie:

  1. Czy grunt ma przewodność cieplną > 2,0 W/mK (wymaga testu TRT)?
  2. Czy działka ma min. 600 m² powierzchni?
  3. Czy głębokość odwiertów nie przekracza 30 m (wymaga tylko zgłoszenia) czy 60 m (wymaga pozwolenia wodnoprawnego)?
  4. Czy odległość od sąsiedniej działki wynosi min. 2 metry?
  5. Czy odległość odwiertów od budynku wynosi min. 6 metrów?
  6. Czy dom ma klasę energetyczną A+ lub lepszą?
  7. Czy temperatura zasilania wynosi max 55/45°C (wymaga niskotemperaturowej instalacji)?
  8. Czy planowana jest taryfa G12w lub dynamiczna (od 2026 r.)?
  9. Czy pompa ma sprężarkę inwerterową (modulacja 30-100%)?
  10. Czy zapewniony jest bufor akumulacyjny (min. 200 litrów)?

Warto przyjrzeć się posiadaniu gruntowego wymiennika ciepła do pompy ciepła przed realizacją inwestycji - badanie geotechniczne gruntu może oszczędzić 10 000-15 000 zł w porównaniu z późniejszą korektą projektu. Dodatkowo, wybór pompy ze sprężarką inwerterową umożliwia modulację mocy w zakresie 30-100%, co podnosi SCOP do 3,8-4,2 w porównaniu do 3,0-3,3 dla modeli bez inwertera.

Stosowanie taryfy G12w pozwala na nocne pobory energii za 50-60 groszy za kWh, co przy prawidłowej konfiguracji pompy ciepła gruntowej obniża koszt eksploatacji o 15-20%. Taryfa dynamiczna dostępna od 2025 roku dla prosumentów może dodatkowo obniżyć koszt o kolejne 10% przy współpracy z fotowoltaiką i baterią.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o głębokość odwiertów

Sekcja adresuje najważniejsze wątpliwości dotyczące głębokości otaczania pompy ciepła gruntowej, w tym metodologii pomiaru przewodności cieplnej gruntu, wymagań formalnych oraz wpływu parametrów technicznych na efektywność systemu.

Jak sprawdzić, czy grunt ma wystarczającą przewodność cieplną?

Test Thermal Response Test (TRT) jest jedynym rzetelnym sposobem określenia przewodności cieplnej gruntu przed podjęciem decyzji o głębokości instalacji. Pomiar temperatury gruntu na głębokości 60 metrów wynoszący 8-12°C może dawać wskazówkę, ale nie zastępuje profesjonalnego testu TRT, który uwzględnia dynamiczne właściwości cieplne podłoża w czasie. Wykonawca bez testu TRT „strzela w ciemno”, co często prowadzi do niewłaściwych obliczeń głębokości odwiertów i konieczności późniejszych korekt.

Czy mogę użyć pompki 7 kW przy odwiertach 40 metrów?

Pompa 7 kW przy odwiertach 40 metrów oznacza płytkie rozwiązanie, które nie jest zalecane dla nowoczesnych instalacji. Dom o powierzchni 160 metrów kwadratowych z pompą 7 kW zużywa średnio 2500 kWh rocznie przy dobrze ocieplonym budynku, a przy niższej głębokości odwiertów współczynnik SCOP spada z 3,8-4,2 do 3,0-3,3, co drastycznie zwiększa koszty eksploatacji. Oferty poniżej 60 000 zł często oznaczają płytkie odwierty, które obniżają efektywność całego systemu.

Jakie są minimalne wymagania formalne dla odwiertów 60 m?

Odwierty 60-metrowe wymagają pozwolenia wodnoprawnego przy łącznym poborze wody powyżej 5 m³ na dobę, chyba że projekt został zatwierdzony w MPZP. Odwierty do 30 metrów wymagają jedynie zgłoszenia w starostwie powiatowym, a główne warunki to: minimalna odległość 2 metry od sąsiedniej działki, 6 metrów od budynku i innych odwiertów oraz powierzchnia działki co najmniej 600 metrów kwadratowych. Przed wyceną należy sprawdzić MPZP i zamówić badanie geotechniczne, które oszczędza 10 000-15 000 zł w porównaniu do późniejszych korekt projektu.

Czy rury QRWC są odporne na korozję?

Rury QRWC są wykonane z polietylenu wysokiej gęstości HDPE w technologii trójwarstwowej, co zapewnia fundamentalną odporność na korozję w środowisku gruntowym. Warstwa wewnętrzna zawiera kompozytowy dodatek antymikrobiotyczny, który zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów dzięki zabezpieczeniu bakteriologicznemu i grzybobójczemu. Norma ISO 9969 określa wymagania jakościowe, a metody łączenia zgrzewaniem doczołowym lub elektrooporowym gwarantują całkowitą szczelność układu.

Jakie są różnice między taryfą G11 a G12w pod kątem kosztów?

Taryfa G11 to standardowa taryfa za energię elektryczną, podczas gdy G12w pozwala na nocne pobory za 50-60 groszy za kWh, co istotnie obniża koszty eksploatacji. Przy prawidłowej konfiguracji koszty eksploatacji przy taryfie G12w spadają o 15-20%, a dodatkowo od 2025 roku dostępna jest taryfa dynamiczna, która może obniżyć koszt o kolejne 10% przy współpracy z fotowoltaiką i baterią. Prąd pompy największe obroty osiąga po północy, co czyni G12w optymalną dla pomp ciepła gruntowych. Dla maksymalnej oszczędności wybierz taryfę G12w lub dynamiczną, co obniży koszty eksploatacji nawet o 25%.

Czy warto czekać na lepsze dotacje z programu Czyste Powietrze?

Program Czyste Powietrze oferuje dotację do 21 000 zł dla wariantu podstawowego i do 35 000 zł dla wariantu podwyższonego, ale środki kończą się realnie w trzecim kwartale 2025 roku, co czyni opóźnienie inwestycji ryzykownym. Termin składania wniosków to ciągła rekrutacja do wyczerpania puli, wypłata następuje w ciągu 60-99 dni od pozytywnej weryfikacji, a warunki przyznania obejmują: wpis budynku do CEEB, audyt energetyczny, SCOP minimum 3,5, klasa energetyczna A+, sprężarka inwerterowa. Ryzyko braku środków w 2026 roku oznacza, że ponad 70% wniosków złożonych w ostatnich miesiącach 2025 roku może nie uzyskać przyznania dotacji.

Redakcja Magazyn Solarny · wszystkie artykuły